Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ważny dzień dla branży płatniczej. Rząd zajmie się ustawą wdrażającą PSD II

Jest szansa, że nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w tym kwartale

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, podczas jutrzejszego posiedzenia Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych, który dostosowuje polskie prawo do dyrektywy PSD II. Projekt został zamieszczony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji w ubiegłym tygodniu, a Ministerstwo Finansów przesłało go pod koniec ubiegłego roku. Przyjęcie we wtorek przez rząd tej noweli daje szansę, że jeszcze w tym kwartale zostanie ona przegłosowana przez parlament i podpisana przez prezydenta.

Przeczytajcie także: Mała instytucja płatnicza zamiast piaskownicy

Jak pewnie już wiecie z licznych publikacji także na Cashless, ustawa wprowadzi wiele nowych na polskim rynku rozwiązań. Oprócz usług płatniczych opartych o dostęp do rachunków bankowych przez tzw. podmioty trzecie oraz przepisów zwiększających bezpieczeństwo oszczędności zgromadzonych na kontach osobistych, można w nim znaleźć ułatwienia dla fintechów starających się o rozpoczęcie działalności na polskim rynku.

Przeczytajcie także: Ważne rozporządzenie dla branży płatniczej

Dyrektywa PSD II została uchwalona w 2015 r., a weszła w życie rok później. Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny dostosować swoje prawo do wymogów nowego dokumentu do 13 stycznia bieżącego roku, ale już wiadomo, że Polska w tym terminie nie zdąży tego zrobić. Szczegółowe zasady zastosowania przepisów PSD II określi rozporządzenie o tzw. standardach technicznych (RTS). Rynek oczekuje, że zostanie ono opublikowane w marcu bieżącego roku. Od tego czasu zacznie biec osiemnastomiesięczny okres przejściowy, w trakcie którego instytucje finansowe będą musiały dostosować swoje systemy informatyczne do wymogów rozporządzenia.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies