Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy KNF zmieniła zdanie na temat screen scrapingu? Dowiecie się już w styczniu

Przewodniczący KNF zapowiedział na przyszły miesiąc publikację stanowiska nadzoru w sprawie przepisów przejściowych do PSD II

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski poinformował przed chwilą na Twitterze, iż w styczniu przyszłego roku KNF opublikuje komunikat dotyczący "oczekiwań nadzorczych w odniesieniu do okresu przejściowego w zakresie implementacji PSD II".

Okres przejściowy, o którym mowa, to 18 miesięcy po publikacji rozporządzenia wykonawczego ze standardami technicznymi do dyrektywy PSD II. Rynek spodziewa się, że ostateczny kształt tego rozporządzenia będzie znany w marcu 2018 r. Znajdą się tam przepisy szczegółowo regulujące m.in. kwestie dostępu tzw. podmiotów trzecich, np. fintechów, do rachunków bankowych.

Przeczytajcie także: Banki negocjują w sprawie Apple Pay w Polsce

Jak może wiecie, ze względu na planowaną implementację dyrektywy PSD II banki, krajowe instytucje płatnicze i KIR pracują nad standardem protokołu API, dzięki któremu fintechy uzyskają możliwość np. inicjowania płatności z rachunków bankowych swoich klientów. Natomiast w okresie przejściowym mają obowiązywać zasady dotychczasowe. Tyle że dotąd nadzór w Polsce stał na stanowisku, że niedopuszczalne jest stosowanie tzw. screen scrapingu i podobnych technologii, które w obecnym kształcie rozporządzenia wykonawczego do PSD II mają być dopuszczalne.

Screen scraping to rozwiązanie pozwalające firmom zewnętrznym na wgląd w historię rachunku czy wykonywanie przelewów z konta bankowego klienta po podaniu przez niego danych logowania na rachunek. Nadzór w Polsce stał dotąd na stanowisku, że stosowanie tego rozwiązania zagraża bezpieczeństwu oszczędności zgromadzonych w bankach.

Przeczytajcie także: Kolejne wieści w sprawie trwałego nośnika

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że KNF łagodzi ostatnio swoje stanowisko względem screen scrapingu. Przyczynić się do tego miała kontrola wszczęta w biurze Związku Banków Polskich przez Komisję Europejską. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na zlecenie KE bada, czy banki nie blokują dostępu do rachunków w sposób niezgodny z przepisami. Sprawdza także, czy pracując nad standardem API działają w zgodzie z prawem. Bankowcy tłumaczą się, że muszą blokować screen scraping, gdyż tego wymagają od nich rekomendacje KNF.

Natomiast w mijającym tygodniu Narodowy Bank Polski opublikował komunikat po posiedzeniu Rady ds. Systemu Płatniczego, podczas którego omawiano kwestię okresu przejściowego. W komunikacie NBP podał, iż oczekuje, że w okresie przejściowym stosowane będą dotychczasowe zasady dostępu do rachunków. Rozumiem to w ten sposób, że NBP chce blokowania screen scrapingu w tym okresie. Pokrywałoby się to z nieoficjalnymi informacjami, z których wynika, że podczas gdy KNF mięknie, głównym przeciwnikiem screen scrapingu w Polsce staje się bank centralny.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies