Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cena rachunku pod specjalnym nadzorem, czyli ile musicie zapłacić za alerty SMS

W dobie powszechności aplikacji mobilnych i pushy pozyskiwanie informacji np. o stanie konta za pomocą SMS-ów wydaje się nieco archaiczne, ale nadal jest cenione przez wielu klientów

Usługi SMS oferowane przez polskie banki podzielić można na dwa rodzaje. Pierwszy to alerty wysyłane przez bank automatycznie zaraz po zajściu określonego zdarzenia na rachunku lub cyklicznie, np. raz dziennie. Alerty takie zwiększają bezpieczeństwo pieniędzy na koncie. Dzięki informacji np. o transakcji, której nie wykonywaliście, możecie szybko interweniować, choćby blokując dostęp do rachunku.

Przeczytajcie także: Naklejką też da się płacić mobilnie

Drugi rodzaj usług SMS to odpowiedzi na zapytania kierowane przez klientów do banków według z góry określonego klucza. Dzięki takim zapytaniom można próbować zdalnie zarządzać rachunkiem osobistym. Umożliwiają one między innymi zlecanie przelewów, doładowywanie telefonów czy przegląd ostatnich operacji na rachunku. Dla wielu klientów nieużywających aplikacji mobilnych, np. ze względu na posiadanie telefonu starszej generacji, serwis SMS może pełnić rolę bankowości mobilnej.

Przeczytajcie także: Te banki nagradzają za korzystanie z płatności mobilnych

Niestety, usługi takie, w przeciwieństwie do większości aplikacji bankowych, zwykle nie są darmowe a duża liczba wiadomości wysyłanych przez bank może generować całkiem spore koszty. Niektóre instytucje pobierają prowizje liczone od każdej wiadomości wysłanej SMS-em. Inne oferują specjalne pakiety abonamentowe odpowiednio dopasowane do zakresu świadczonej usługi. Poniżej znajdziecie listę banków wraz z informacjami o cenach i rodzajach pakietów oraz krótkim przeglądem możliwości serwisu SMS-owego każdego z nich.

Alior
Bank oferuje alerty o zdarzeniach na rachunku. Za taką usługę posiadacze Konta Internetowego zapłacą 30 groszy za SMS a użytkownicy Konta Jakże Osobistego 50 groszy za SMS. Posiadacze Konta Elitarnego usługę otrzymają bezpłatnie. Informacje są standardowe i dotyczą m.in. zmiany salda na rachunku, przekroczenia dopuszczalnego salda, wykonania zlecenia stałego czy wszelkich operacji na kartach.

Bank Pocztowy
W przypadku Pocztowego możecie skorzystać z usługi zapytań. Na przykład jeśli chcecie sprawdzić saldo i dostępne środki na koncie, wystarczy wysłać SMS o treści "S" lub "SALDO" na wskazany przez bank numer telefonu. W serwisie Pocztowy SMS pierwsze cztery zapytania są bezpłatne, natomiast każde kolejne kosztuje 50 groszy. Dzięki nim uzyskacie też informację na temat swojego numeru konta, sprawdzicie trzy ostatnie operacje z historii rachunku czy saldo lokat.

BZ WBK
W BZ WBK usługa zapytań SMS-owych, np. o saldo rachunku czy historię operacji kosztuje 50 groszy za każdy otrzymany SMS. Ponadto klienci tego banku mogą skorzystać z alertów. W tym celu powinni aktywować jeden z pakietów SMS-owych, czyli Mini lub Maxi. Ten pierwszy jest bezpłatny, ale każdy SMS wysłany w jego ramach kosztuje 30 groszy. Z kolei za pakiet Maxi trzeba zapłacić 9 zł miesięcznie, ale później wszystkie alerty wysłane w jego ramach są bezpłatne.

BGŻ BNP Paribas
Ten bank za pomocą SMS-ów oferuje możliwość wysyłania alertów o zdarzeniach na rachunkach. Każdy z nich kosztuje 20 groszy niezależnie od rodzaju konta. Dzięki alertom możecie otrzymywać nie tylko informacje o transakcjach, ale także przypomnienie o zbliżającym się terminie spłaty raty kredytu.

Citi Handlowy
Citi oferuje swoim klientom powiadomienia SMS, które tu noszą nazwę Citi Alerts. Dla posiadaczy CitiKonta i CitiPriority usługa jest płatna – za Pakiet Standard trzeba zapłacić 6 złotych, a za Pakiet Premium – 10 złotych. Pierwszy z nich zawiera SMS-y cykliczne przesyłane do klientów w określonych godzinach wraz z informacją o zdarzeniach na koncie. Pakiet Premium to natychmiastowe alerty poszerzone o dodatkowe dane np. o obciążeniu konta. Dla właścicieli kont Citigold oraz Citigold Private Client usługa wysyłania alertów jest bezpłatna.

Credit Agricole
Tu do wyboru macie zarówno zapytania o konkretną informację dotyczącą rachunku jak i możliwość otrzymania alertu. Każdy przesłany przez bank SMS, czy to z alertem, czy z odpowiedzią na zapytanie, kosztuje 30 groszy. Wśród informacji, które mogą docierać do klientów SMS-ami są m.in. powiadomienia o zmianie salda, zakończeniu lokaty, realizacji czy odrzuceniu przelewu. Z kolei zapytania mogą dotyczyć numeru rachunku, stanu konta, historii transakcji czy listy przelewów i zleceń oczekujących na realizację.

Euro Bank
W tym banku możecie skorzystać z tradycyjnych alertów SMS-owych decydując się na jeden z pakietów. Mini jest bezpłatny, ale nie zawiera bezpłatnych SMS-ów – każdy kosztuje 30 groszy. Z kolei pakiet Premium kosztuje 6 zł miesięcznie. W jego ramach wszystkie alerty, bez względu na ich liczbę, są bezpłatne.

Getin
Tu również skorzystacie wyłącznie z alertów. Posiadacze podstawowego w ofercie banku konta Proste Zasady muszą zapłacić 3,99 zł miesięcznie za pakiet 30 SMS-ów. Każdy następny alert to wydatek w wysokości 29 groszy.

ING
To kolejny bank, który nie oferuje zapytań a wyłącznie SMS-owe alerty. W jego ofercie znajduje się bezpłatny pakiet alertów, niestety w jego ramach są oferowane tylko trzy wiadomości miesięcznie. Każda następna to 25 groszy. W wyjątkowej sytuacji są użytkownicy rachunków Komfort i Premium, którzy otrzymają bezpłatnie 25 SMS-ów. Taki pakiet w przypadku posiadaczy Kont Direct, Student i Klasycznego to koszt 5 zł miesięcznie.

mBank
W mBanku skorzystacie zarówno z zapytań poprzez serwis SMS jak i alertów. Zapytania mogą dotyczyć m. in. salda rachunku czy ostatnio wykonanych operacji w tym tych na karcie kredytowej i usługi te są bezpłatne. Z kolei aby zapłacić za alerty, możecie zdecydować się na jeden z abonamentów w cenie 3, 6 lub 9 złotych za odpowiednio 20, 45 i 90 SMS-ów. Poza abonamentem każdy alert kosztuje 35 groszy. Posiadacze kont Aquarius dostają za darmo pakiet 180 wiadomości.

Millennium
W tym banku koszt każdego zapytania wysłanego przez SMS to 30 groszy. Ponadto instytucja oferuje usługę alertów pod nazwą MilleSMS. Wysłanie jednej takiej wiadomości kosztuje 25 groszy (na zagraniczny numer telefonu – 30 groszy). W przypadku Kont 360 przez pierwszy miesiąc od aktywacji usługi SMS-y wysyłane są bezpłatnie. Można też zdecydować się na pakiet 20 SMS-ów za 2,99 zł. W wyjątkowej sytuacji są właściciele rachunków Prestige oraz bankowości prywatnej, którzy za alerty nie płacą.

Orange Finanse
Użytkownicy rachunków w Orange Finanse bezpłatnie otrzymają informację SMS o zablokowaniu kanału kontaktu z bankiem, np. telefonicznego, zmianie danych osobowych czy nieudanej spłacie karty. W wiadomości SMS mogą także otrzymywać szczegółowe informacje o zdarzeniach, np. o wpływie pensji, spłacie raty kredytu, czy użyciu karty płatniczej. Informacje takie wysyłane są bezpośrednio po zajściu określonego zdarzenia a pakiet 30 takich powiadomień kosztuje 5 złotych miesięcznie. Każdy SMS poza abonamentem wiąże się z opłatą w wysokości 35 gr.

Pekao
Tu alerty kosztują 20 groszy za każdą wiadomość a stawka dotyczy większości klientów bez względu na rodzaj konta z jakiego korzystają. Wyjątkiem są posiadacze Eurokonta Prestiżowego, którzy za alerty nie płacą. Natomiast wszyscy klienci mogą korzystać bezpłatnie z serwisu SMS w formie zapytań. Umożliwia on otrzymywanie informacji dotyczących salda rachunku, kart, list ostatnich operacji czy numerów rachunków.

PKO BP
Opłata za usługę alertów w PKO zależy od rodzaju posiadanego rachunku i wybranej przez klienta opcji. W przypadku Kont bez granic, Aurum i Platinium SMS-y są darmowe. Dla Kont za Zero, dla Młodych, Pierwszych i Rodzica opłata wynosi 25 groszy za każdą wiadomość. Można też wybrać pakiet 40 SMS-ów, który kosztuje 6 zł miesięcznie. Każdy następny alert to 20 groszy. Posiadacze Konta dla Młodych mogą też wybrać bezpłatny pakiet 5 SMS-ów miesięcznie. Każda wiadomość poza abonamentem kosztuje ich 20 groszy. W PKO funkcjonuje też system dziennych powiadomień o wysokości salda lub pięciu ostatnich operacjach na rachunku w ramach usługi "Informacja SMS". Miesięczna opłata abonamentowa za tę usługę wynosi 7 zł.

Plus Bank
Bank oferuje zapytania ułatwiające zarządzanie rachunkiem. Każda odpowiedź SMS na prośbę o listę rachunków, saldo, historię transakcji itp. kosztuje 50 groszy. Z kolei pakiet 15 alertów o zdarzeniach na koncie kosztuje 2 zł. Za wiadomość SMS poza pakietem trzeba zapłacić każdorazowo 17 groszy.

Raiffeisen Polbank
Podstawowy Pakiet Bezpieczeństwa pozwalający na otrzymywanie za pośrednictwem SMS-ów informacji o niezrealizowanych transakcjach i blokadach kanałów elektronicznych jest bezpłatny. Natomiast usługa rozszerzona o inne zdarzenia takie jak np. zmiana salda na rachunku kosztuje 5 zł miesięcznie. Chyba że jesteście klientami bankowości prywatnej a wówczas macie ją za darmo.

T-Mobile Usługi Bankowe
Tu opłata za komunikat SMS z informacją o zdarzeniach na rachunkach wynosi 30 groszy. Prowizja jest naliczana zbiorczo na koniec miesiąca. Bank nie oferuje pakietów alertów.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies