Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie musicie mieć wypasionego smartfona, aby płacić mobilnie. Oto 13 banków oferujących naklejki zbliżeniowe

Karta bankowa w postaci naklejki umieszczonej na "plecach" telefonu zamienia go w wygodne narzędzie do płatności mobilnych

Naklejkę zbliżeniową będącą substytutem plastikowej karty płatniczej możecie umieścić na dowolnym nośniku, np. pokrowcu od okularów. Najczęściej jednak trafia ona na urządzenie, z którym dziś ludzie nie rozstają się niemal na minutę, czyli na tył telefonu komórkowego. Dzięki temu staje się on wygodnym instrumentem płatniczym bez konieczności instalacji odpowiednich aplikacji mobilnych, np. Android Pay.

Przeczytajcie także: 5 banków, które zapłacą za korzystanie z płatności mobilnych

W porównaniu z tradycyjną plastikową kartą naklejka zbliżeniowa ma jednak pewne ograniczenia, charakterystyczne dla większości płatności mobilnych. Zadziała więc tylko na tych terminalach, które są przystosowane do transakcji zbliżeniowych. Na szczęście w polskich warunkach stanowią one większość funkcjonujących na rynku POS-ów. Poza tym korzystając z naklejki zbliżeniowej możecie mieć problem z wyjęciem przy jej pomocy gotówki z bankomatu. Wiele banków na polskim rynku nie pozwala jeszcze na zbliżeniowe transakcje w bankomatach. Z naklejek zbliżeniowych nie powinni też korzystać Ci, którzy posiadają smartfony z funkcją ładowania bezprzewodowego. Chipowa naklejka na plecach telefonu umieszczona wraz z nim na ładowarce indukcyjnej może uszkodzić baterię urządzenia.

Przeczytajcie także: Zróbcie to zanim sprzedacie telefon komórkowy

Co ciekawe w dobie szybko zyskujących na popularności płatności mobilnych Android Pay czy HCE naklejki zbliżeniowe zwane często zbliżakami wciąż mają liczne grono fanów, w niektórych bankach liczące wiele tysięcy osób. Naklejki zaskarbiły sobie ich sympatię niezawodnością oraz możliwością cieszenia się płatnościami mobilnymi nawet w sytuacji, gdy posiadany telefon nie jest najnowszy i nie jest wyposażony w moduł zbliżeniowy, niezbędny do korzystania z portfela Android Pay czy HCE. Poniżej lista 13 banków, w których znalazłem ofertę naklejek zbliżeniowych.

Alior Bank
Alior wydaje naklejki zbliżeniowe Mastercard. Opłata zależy od tego, jakie konto posiada klient i wynosi od 0 zł dla posiadaczy Kont Internetowych oraz Elitarnych do 15 zł dla użytkowników rachunków walutowych. Naklejkę można zamówić w bankowości internetowej oraz w oddziale. Za korzystanie z niej nie jest pobierana opłata miesięczna.

Bank Pocztowy
Tu wydanie zbliżaka kosztuje 10 złotych. Bank pobiera także prowizję w wysokości 99 groszy miesięcznie z tytułu korzystania z niego. Obie opłaty są niezależne od tego jakiego rachunku używa klient zamawiający naklejkę.

BGŻ BNP Paribas
Ten bank wydaje naklejki zbliżeniowe za darmo. Pobiera jednak opłatę w wysokości 1 zł miesięcznie z tytułu korzystania z nich. O zbliżaka w BGŻ BNP Paribas można poprosić w momencie otwarcia rachunku w oddziale lub w później – za pośrednictwem serwisu bankowości internetowej.

BPS
Podobnie jak u konkurencji także i w bankach spółdzielczych zrzeszonych w grupie BPS można dostać zbliżaki do rachunków osobistych za darmo. Opłata miesięczna za korzystanie z nich wynosi tu 1,5 zł. Naklejkę można zamówić podczas wizyty w oddziale.

Citi Handlowy
Citi wydaje naklejki z logo Mastercard. Bank nie pobiera opłaty za wydanie naklejki jak i za jej używanie. Można ją zamówić poprzez infolinię oraz w oddziale. Warunkiem wydania naklejki zbliżeniowej jest posiadanie tradycyjnej karty do konta.

Getin Bank
Tu koszt wydania zbliżeniowej karty w postaci naklejki wynosi 10 zł a jej obsługa jest bezpłatna. Możecie ją zamówicie w oddziale, poprzez bankowość internetową oraz infolinię. Co ciekawe Getin wydaje również karty kredytowe w postaci naklejek. Wtedy jednak klient musi przejść pełen proces ubiegania się o taką kartę, jak w przypadku standardowej kredytówki. W tym wypadku koszt wydania i wznowienia to także 10 złotych. Wniosek o kartę kredytową złożycie tylko w oddziale.

ING
Bank Śląski ma w swojej ofercie naklejkę zbliżeniową Visy. Oferuje ją do wszystkich prowadzonych przez siebie kont osobistych. Jednorazowy koszt wydania karty to 15 zł. Cieszy się ona sporym zainteresowaniem wśród klientów – tylko przez 10 miesięcy tego roku zamówiło ją ponad 33 tysiące klientów.

mBank
W mBanku aktualnie otrzymacie naklejkę z logo Mastercard. Opłata za wydanie naklejki do eKonta wynosi 10 zł, za to nie ma opłaty miesięcznej. Jeśli posiadacie konto Aquarius, to naklejka do rachunku będzie za darmo. Zamówicie ją za pośrednictwem aplikacji mobilnej, serwisu internetowego, jak i w oddziale.

Orange Finanse
Jednorazowy koszt wydania naklejki zbliżeniowej w tym banku wynosi 10 zł. Nie ma stałej opłaty za korzystanie z niej. Zbliżaka w Orange Finanse możecie zamówić przez internetowy serwis transakcyjny lub poprzez infolinię banku.

PKO BP
Tu dostępne są naklejki zarówno z logo Mastercard jak i Visy. Najmłodszym klientom w wieku do 13 lat bank wydaje je za 15 zł. Starsi zapłacą za to 3,49 zł. Dodatkowo będą musieli płacić za korzystanie z niej 39 groszy (posiadacze Kont Pierwszych, Kont dla Młodych oraz Kont Platinium II i Platinium) lub 99 groszy, jeśli mają inny rachunek. Naklejkę można zamówić w serwisie internetowym lub oddziale. W przygotowaniu jest opcja zamówienia naklejki w aplikacji mobilnej.

Plus Bank
Klienci tego banku z naklejek zbliżeniowych mogą korzystać bezpłatnie, jeśli posiadają Konto Efekt. Użytkownicy Kont Lider i Plus płacą za to 3 zł miesięcznie, chyba że wykonają transakcje bezgotówkowe dowolną kartą debetową na kwotę min. 500 zł, a wtedy opłata nie jest pobierana. Koszt wydania zbliżaka to 15 złotych.

Raiffeisen Polbank
Bank wydaje naklejki zbliżeniowe za jednorazową opłatą w wysokości 15 zł. Korzystanie z nich jest już bezpłatne. Warto zwrócić uwagę, że bank stosuje limit transakcyjny – za pomocą naklejki można wydać maksymalnie 250 zł dziennie.

T-Mobile Usługi Bankowe
Ta instytucja za wydanie naklejki pobiera 15 zł. Późniejsze korzystanie z niej jest już bezpłatne.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies