Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Znaczny spadek liczby rachunków osobistych w bankach. To nie znaczy jednak, że prowadzą ich mniej

Z opublikowanego właśnie przez NBP raportu wynika, że na koniec czerwca banki miały 39 mln rachunków bieżących, prawie 2 mln mniej niż w grudniu ubiegłego roku

Jak podał Narodowy Bank Polski, w czerwcu banki prowadziły 39 mln rachunków dla klientów indywidualnych. To o 1,9 mln, czyli o 4,6 proc. mniej niż w grudniu ubiegłego roku i najmniej od czerwca 2015 r. To pierwszy tak znaczny spadek liczby kont na polskim rynku od wielu lat. Nie oznacza on jednak, że nagle zaczęliście je zamykać.

Przeczytajcie także: Express Elixir dostępny w Inteligo

Bank centralny tłumaczy, że w lipcu bieżącego roku wdrożono nowy system sprawozdawczy, który nie wymaga od banków raportowania rachunków technicznych i pomocniczych, które wcześniej były uwzględnianie przez niektóre instytucje. Zatem ostatni spadek wynika nie z faktycznego zmniejszenia liczby prowadzonych ROR-ów na rzecz klientów tylko z dostosowania przekazywanych danych do nowych wymogów sprawozdawczych.

Przeczytajcie także: Roboty trafią do Millennium

NBP podał jednocześnie, że spadkowi liczby raportowanych rachunków bieżących towarzyszył wzrost liczby transakcji bezgotówkowych realizowanych za pośrednictwem kont bankowych. W I poł. 2017 r. było ich ponad 200 mln więcej niż w II poł. 2016 r. Wskaźnik liczby operacji na jednym rachunku wzrósł z 69,5 do 79,4 transakcji. Zaważyło na tym przede wszystkim zwiększenie liczby bezgotówkowych transakcji wykonywanych kartami płatniczymi.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies