Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ależ rekordy systemu Express Elixir. Liczba przelewów w ciągu roku wzrosła prawie o 100 proc.

Nieco mniej, bo o 75 proc., zwiększyła się październiku w porównaniu do tego samego miesiąca przed rokiem wartość transakcji

KIR opublikował przed chwilą dane na temat październikowej transakcyjności zarządzanych przez siebie systemów. Na szczególną uwagę zasługują informacje dotyczące liczby i wartości szybkich przelewów zrealizowanych w systemie Express Elixir. Rekordy to nic nowego, bo system notuje je kilka razy w roku. Zaskakuje jednak ich skala.

Przeczytajcie także: Pocztowy wchodzi do systemu Express Elixir

Jak podał KIR, w ubiegłym miesiącu przez Express Elixir przeszło ponad 488 tys. przelewów. Poprzedni rekord odnotowano we wrześniu, gdy zrealizowano 402 tys. transakcji, i był to pierwszy miesiąc, gdy liczba ta przekroczyła 400 tys. W październiku zaś transakcyjność systemu Express Elixir zbliżyła się już do 500 tys. W tym samym miesiącu ubiegłego roku system przetworzył 248 tys. przelewów. Odnotował więc wzrost ich liczby o 97 proc.

KIR podał ponadto, że wartość przelewów ekspresowych zrealizowanych w październiku wyniosła 1,67 mld zł. To także rekord, ale już nie tak spektakularny jak pod względem liczby. Poprzednio największą miesięczną wartość transakcji w systemie odnotowano we wrześniu bieżącego roku, gdy wyniosła ona 1,45 mld zł. Natomiast w październiku ubiegłego roku wartość transakcji Express Elixir wyniosła 952 mln zł, co oznacza, że w ciągu roku urosła o ok. 75 proc.

Najwyższą w październiku dzienną liczbę transakcji oraz ich wartość rozliczono ostatniego dnia tego miesiąca – 31 października. System przetworzył wówczas 29,4 tys. przelewów na kwotę 102,3 mln zł. Natomiast średnia wartość przelewu ekspresowego w październiku spadła do ok. 3,4 tys. zł z 3,6 tys. zł we wrześniu.

Z danych KIR wynika także, iż w ubiegłym miesiącu jego podstawowy system, a więc Elixir, rozliczył 158,3 mln transakcji na łączną kwotę 429,27 mld zł. W tym samym miesiącu ubiegłego roku system przetworzył 146,4 mln przelewów o wartości 379,94 mld zł. A zatem w ujęciu rocznym liczba rozliczonych transakcji wzrosła o 8 proc., a ich wartość zwiększyła się o 13 proc. Największą w tym miesiącu dzienną liczbę przelewów rozliczono 9 października - 11,8 mln o wartości 23,8 mld zł.

Przeczytajcie także: Qlik w Millennium już dla indywidualnych

Natomiast w systemie Euro Elixir rozliczono w październiku 2,5 mln transakcji, a ich wartość wyniosła 14,3 mld euro. Dla porównania, w październiku 2016 r. system rozliczył 2,03 mln przelewów o wartości 10,4 mld euro. W zestawieniu rok do roku oznacza to wzrost liczby transakcji o 23 proc. oraz wzrost wartości rozliczonych przelewów o 38 proc.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies