Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bitcoinowa gorączka. Trwają spekulacje, czy bańka w końcu pęknie

Obawy, co do przyszłości kryptowalut, rosną w tempie, w jakim wzrasta ich wartość rynkowa – zauważa The Guardian

Jak informuje The Guardian, w ostatnich miesiącach część ekspertów coraz mocniej bije na alarm, ponieważ popularne kryptowaluty osiągają rekordowe wzrosty wycen na poziomie kilkuset procent. Istnieje zatem obawa, że wkrótce może się to zakończyć katastrofą dla inwestorów. W ciągu dziewięciu miesięcy wartość najpopularniejszej kryptowaluty, czyli bitcoina, wzrosła z 969 do ponad 5000 dolarów. W analogicznym okresie wartość Ethereum, nazywanego "bitcoinem 2.0" i faktycznej alternatywy dla tej waluty wzrosła z 8 do ponad 400 dolarów. Aktualne ceny w październiku są nieco niższe, odpowiednio 4500 i 300 dolarów, ale i tak wyglądają to imponująco.

Przeczytajcie także: Blockchain na warszawskiej giełdzie? Zarząd GPW bada możliwości...

Zdania o kryptowalutach są mocno podzielone. Część banków zastanawia się, czy ulec presji inwestorów, czy jednak pozostać na marginesie nowego rynku. Przykładem tego pierwszego jest Goldman Sachs, który może być pierwszym bankiem z działem zajmujący się handlowaniem bitcoinem i innymi kryptowalutami. Informował o tym kilka dni temu "Wall Street Journal”. Guardian przypomina, że rząd Japonii już wdrożył w życie prawo uznające bitcoina za metodę płatności, a podobne regulacje ma wprowadzić Australia. Dodajmy, że kraje takie jak Indie i Szwecja same zastanawiają się nad wprowadzeniem własnych kryptowalut.

Tymczasem z istnienia cyfrowych walut nie są zadowolone takie mocarstwa jak Chiny, które uznają handel nimi za niezgodny z prawem. W mediach pojawiają się doniesienia o "piramidach finansowych" czy wykorzystywaniu "tzw. innowacji w finansach" do działalności przestępczej. Podsumowaniem głosów "na nie” niech będzie wypowiedź choćby szefa JP Morgan Jamiego Dimona – to jest zwykłe oszustwo. Prawdziwym problemem kryptowalut nie musi być jednak samo ich istnienie, ale próba skorzystania na ich popularności. Już w lipcu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd informowała, że tego typu transakcje zakupu to nic innego jak oferowanie papierów wartościowych i powinny podlegać związanym z tym regulacjom. Także w Polsce pojawiły się ostrzeżenia przed firmami, które mogą wykorzystywać kryptowaluty do niezgodnych z prawem działań.

Przeczytajcie także: KNF i NBP są zbyt konserwatywne w sprawie kryptowalut

We wrześniu mój redakcyjny kolega Jacek Uryniuk pisał o komunikacie UOKiK, w którym Urząd przestrzegał przed współpracą z podmiotem OneLife Network Limited, zarejestrowanym na Belize. Spółka zachęca do kupowania pakietów edukacyjnych OneLife lub OneAcademy oferując możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu. Wraz z zakupionym pakietem edukacyjnym konsument otrzymuje żetony. Dzięki nim może nabyć kryptowalutę OneCoin. W połowie sierpnia Polskie Stowarzyszenie Bitcoin na swoim profilu na Facebooku opublikowało wpis, w którym zaleca daleko idącą ostrożność w kontaktach z firmami, które na fali wzrostu popularności kryptowalut oferują nieprzejrzyste produkty finansowe umożliwiające inwestycje w cyfrowe pieniądze.

W sprawie bitcoina głos zabrał także NBP, w odpowiedzi na list Mirosławy Nykiel, która skrytykowała wspólne oświadczenie banku centralnego i KNF w sprawie kryptowalut, o czym szerzej pisał Piotr Dziubak. Bank centralny zaznaczył, że nie jest przeciwny rozwojowi technologii takich jak blockchain, ale bez wykorzystania w nich np. bitcoina. W kwestiach możliwości objęcia depozytów kryptowalutowych gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i ustawą o usługach płatniczych, NBP odpowiedział, że nie ma takich planów i zasłonił się brakiem inicjatywy ustawodawczej.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies