Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blockchain na warszawskiej giełdzie? Zarząd GPW bada możliwości...

To kolejna polska instytucja finansowa szukająca szans w technologii, na której zbudowany jest bitcoin

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie analizuje, czy i w jaki sposób wykorzystywać technologię blockchain – informuje agencja ISB News, powołując się na wypowiedź wiceprezesa GPW, Jacka Fotka. Przedstawiciel GPW cytowany przez ISB dodaje, że jego instytucja dostrzega potencjał, jaki niesie ze sobą blockchain. Jego zdaniem technologia ta mogłaby być wykorzystywana np. do prowadzenia zbiorowej księgi rachunkowej przeprowadzanych na GPW transakcji. Jacek Fotek nie powiedział jednak, kiedy ewentualnie wdrożenie rozwiązań opartych o blockchain mogłoby nastąpić na GPW.

Przeczytajcie także: Nadzór ostrzega przed cyfrowymi pieniędzmi

Miesiąc temu harmonogram prac związanych z analizą możliwości wykorzystania blockchain przedstawił Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Pisałem o tym w tym tekście. Tam także zastanawiają się nad użyciem tej technologii w rozwiązaniach i usługach oferowanych na rynku kapitałowym. Natomiast niepokój organów nadzorujących rynek finansowy w Polsce wzbudzają oparte o łańcuch bloków cyfrowe waluty, takie jak bitcoin. Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego wydały nawet wspólnie oświadczenie, w którym ostrzegają przed inwestowaniem w kryptowaluty.

Przeczytajcie także: Testy blockchain zapowiedział PKO BP

W obronie bitcoina stanęła posłanka Mirosława Nykiel (PO). W liście do prezesa NBP napisała, że zagrożenia wskazywane przez NBP i KNF są wyolbrzymione, a nadzór niesłusznie straszy użytkowników cyfrowych walut, zamiast ostrzegać przed realnymi zagrożeniami. Technologii blockchain przyglądają się też banki. Niedawno rozpoczęcie testów z wykorzystaniem tego rozwiązania ogłosił PKO BP.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies