Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP i KNF: bitcoin to nie jest waluta. Nadzór ostrzega przed cyfrowymi pieniędzmi

Instytucje we wspólnym oświadczeniu piszą, że posiadanie kryptowalut jest legalne, ale niesie ze sobą wiele ryzyk

Przed chwilą na stronach internetowych Komisji Nadzoru Finansowego oraz Narodowego Banku Polskiego pojawiło się wspólne oświadczenie KNF oraz NBP. Instytucje przestrzegają przed zakupem i używaniem krytpowalut takich jak bitcoin, litecoin czy ether. Piszą, że choć posiadanie i używanie wymienionych cyfrowych pieniędzy jest legalne, to nie są one walutami w rozumieniu prawa i niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Przeczytajcie także: BGŻ BNP Paribas przeprasza za wpadkę z linkiem

NBP i KNF piszą, że wirtualne waluty nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny. Nie są też prawnym środkiem płatniczym, co znaczy, że punkty handlowo-usługowe nie mają obowiązku przyjmować płatności za ich pośrednictwem, nawet jeżeli wcześniej to robiły. Kryptowaluty nie mogą też służyć do spłaty zobowiązań podatkowych.

Ryzyka, jakie łączą się z korzystaniem z cyfrowych pieniędzy, to m.in. możliwość utraty pieniędzy w wyniku cyberataku na infrastrukturę użytkownika albo system podmiotu prowadzącego wymianę wirtualnych walut. Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z kryptowalutami jest brak gwarancji środków utrzymywanych w ten sposób, gdyż nie są one objęte systemem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. KNF i NBP wskazują ponadto na dużą zmienność ceny cyfrowych walut oraz na fakt, że niektóre formy inwestowania w takie rozwiązania mają charakter piramidy finansowej.

Przeczytajcie także: GIODO zbada wideoweryfikację

KNF i NBP konkludują, że kupowanie, posiadanie i sprzedawanie walut wirtualnych przez podmioty nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego byłoby obarczone wysokim ryzykiem i nie zapewniałoby stabilnego i ostrożnego zarządzania instytucją finansową. – Instytucje powinny zachować szczególną ostrożność w zakresie podejmowania i prowadzenia współpracy z podmiotami prowadzącymi obrót "walutami" wirtualnymi. Decyzja w tym zakresie powinna być poprzedzona wnikliwą analizą potencjalnych konsekwencji, w tym również ryzyka prawnego i ryzyka reputacji – piszą w oświadczeniu KNF i NBP.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies