Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekord płatności kartami. W II kw. 2017 r. wydaliście nimi ponad 65 mld zł

Płatności w sklepach stanowią już 84 proc. wszystkich transakcji wykonywanych plastikami

Z opublikowanych wczoraj przez Narodowy Bank Polski statystyk wynika, że w okresie od kwietnia do czerwca odnotowano na polskim rynku 972,4 mln transakcji bezgotówkowych kartami. To wzrost z 854,6 mln transakcji w I kw. bieżącego roku oraz z poziomu 812,5 mln transakcji w II kw. roku ubiegłego. Dzięki temu wzrostowi płatności bezgotówkowe pod względem liczby stanowią już niemal 84 proc. wszystkich transakcji dokonanych kartami.

Przeczytajcie także: Nowy, łatwy sposób opłacania mandatów

Ciekawie wyglądają także statystyki wartości transakcji. Okazuje się, że te bezgotówkowe po raz pierwszy w historii przekroczyły poziom 65 mld zł w jednym kwartale. W roku ubiegłym płatności kartami miały wartość 54,5 mld zł a w I kw. bieżącego roku – 57,3 mld zł. Pod względem wartości wciąż przeważają jednak transakcje gotówkowe, które w II kw. tego roku osiągnęły poziom 97,9 mld zł. W tym samym okresie 2016 r. było to 92,4 mld zł. Warto zauważyć, że udział płatności i w tym wypadku rośnie i na koniec czerwca stanowią one już 40 proc. wszystkich transakcji kartami.

Rośnie także liczba kart, choć wolniej niż w poprzednich okresach. Na koniec czerwca na polskim rynku było 37,765 mln kart. Kwartał wcześniej było ich 37,737 mln a rok wcześniej – 35,750 mln. Najwięcej jest oczywiście debetówek – 29,244 mln. Tego rodzaju kart przybywa też najszybciej – na koniec marca było ich 29,113 mln a na koniec czerwca ubiegłego roku – 27,522 mln.

Przeczytajcie także: 92 proc. wszystkich terminali w Polsce akceptuje karty NFC

Po raz pierwszy od dłuższego czasu zmniejszyła się liczba kart kredytowych – spadła z 5,96 mln w marcu do 5,87 w czerwcu. Jest ich jednak nieznacznie więcej niż przed rokiem, gdy tego rodzaju kart było 5,84 mln. Symbolicznie, z 251 tys. w marcu do 245 tys. spadła liczba kart obciążeniowych i przedpłaconych, z 2,413 mln na koniec I kw. do 2,401 mln na koniec II kw. Przybyło za to kart bankomatowych, z 240 tys. w marcu do 256 tys. w czerwcu. Cieszą także statystyki dotyczące terminali płatniczych, o których pisałem wczoraj. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies