Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekord płatności kartami. W II kw. 2017 r. wydaliście nimi ponad 65 mld zł

Płatności w sklepach stanowią już 84 proc. wszystkich transakcji wykonywanych plastikami

Z opublikowanych wczoraj przez Narodowy Bank Polski statystyk wynika, że w okresie od kwietnia do czerwca odnotowano na polskim rynku 972,4 mln transakcji bezgotówkowych kartami. To wzrost z 854,6 mln transakcji w I kw. bieżącego roku oraz z poziomu 812,5 mln transakcji w II kw. roku ubiegłego. Dzięki temu wzrostowi płatności bezgotówkowe pod względem liczby stanowią już niemal 84 proc. wszystkich transakcji dokonanych kartami.

Przeczytajcie także: Nowy, łatwy sposób opłacania mandatów

Ciekawie wyglądają także statystyki wartości transakcji. Okazuje się, że te bezgotówkowe po raz pierwszy w historii przekroczyły poziom 65 mld zł w jednym kwartale. W roku ubiegłym płatności kartami miały wartość 54,5 mld zł a w I kw. bieżącego roku – 57,3 mld zł. Pod względem wartości wciąż przeważają jednak transakcje gotówkowe, które w II kw. tego roku osiągnęły poziom 97,9 mld zł. W tym samym okresie 2016 r. było to 92,4 mld zł. Warto zauważyć, że udział płatności i w tym wypadku rośnie i na koniec czerwca stanowią one już 40 proc. wszystkich transakcji kartami.

Rośnie także liczba kart, choć wolniej niż w poprzednich okresach. Na koniec czerwca na polskim rynku było 37,765 mln kart. Kwartał wcześniej było ich 37,737 mln a rok wcześniej – 35,750 mln. Najwięcej jest oczywiście debetówek – 29,244 mln. Tego rodzaju kart przybywa też najszybciej – na koniec marca było ich 29,113 mln a na koniec czerwca ubiegłego roku – 27,522 mln.

Przeczytajcie także: 92 proc. wszystkich terminali w Polsce akceptuje karty NFC

Po raz pierwszy od dłuższego czasu zmniejszyła się liczba kart kredytowych – spadła z 5,96 mln w marcu do 5,87 w czerwcu. Jest ich jednak nieznacznie więcej niż przed rokiem, gdy tego rodzaju kart było 5,84 mln. Symbolicznie, z 251 tys. w marcu do 245 tys. spadła liczba kart obciążeniowych i przedpłaconych, z 2,413 mln na koniec I kw. do 2,401 mln na koniec II kw. Przybyło za to kart bankomatowych, z 240 tys. w marcu do 256 tys. w czerwcu. Cieszą także statystyki dotyczące terminali płatniczych, o których pisałem wczoraj. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies