Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ustawa o płatnościach w firmach: terminal nie zawsze będzie obowiązkowy

Projekt nowego prawa wymagający od każdej firmy w Polsce przyjmowania płatności bezgotówkowych, w ciągu dwóch tygodni trafi do konsultacji społecznych

O tej ustawie mówi się od co najmniej kilku miesięcy. Wygląda jednak na to, że wkrótce ujrzy ona wreszcie światło dzienne. Zapowiedział to wczoraj wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, podczas odbywającego się w Warszawie Forum Liderów Rynku Detalicznego. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego przy współudziale Elavonu, Mastercarda, Ingenico i pod patronatem resortu rozwoju.

Jak powiedział Tadeusz Kościński, w ciągu dwóch najbliższych tygodni projekt ustawy ma trafić do konsultacji społecznych. – Wprowadzając tę ustawę chcemy zrównać w prawach konsumentów korzystających z gotówki i instrumentów bezgotówkowych, a to musi wiązać się z nałożeniem pewnych obowiązków na akceptantów. Będziemy otwarci na uwagi do projektu od wszystkich zainteresowanych stron, bo być może naszą koncepcję można zrealizować inaczej i lepiej – stwierdził wiceminister rozwoju.

Przeczytajcie także: Warto Bezgotówkowo to pierwsza taka akcja w Polsce

Kościński nie zdradził szczegółów projektu. Wiadomo, że ustawa miałaby wejść w życie w przyszłym roku i objąć wszystkie firmy, które dziś zobowiązane są do rejestracji przychodów za pośrednictwem kas fiskalnych. Nowe prawo miałoby współistnieć z programem rozwoju sieci akceptacji, realizowanym przez fundację Polska Bezgotówkowa. W jego ramach dofinansowywana ma być instalacja terminali i obsługa transakcji bezgotówkowych w małych i średnich firmach, które dotąd nie akceptują płatności kartami czy smartfonami.

Natomiast z nieoficjalnych informacji wynika, że ustawa nie będzie wymagała od firm instalacji terminali płatniczych a będzie nakładała obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych na równi z gotówkowymi. Czyli jeśli np. zakład usługowy nie będzie miał POS-a, ale będzie umożliwiał dokonanie płatności np. przelewem czy Blikiem poprzez transakcję P2P, wypełni obowiązek stawiany przez nowe prawo.

Przeczytajcie także: Nowy sposób na łatwe opłacanie mandatów

Wiele wskazuje też na to, że forsowane będzie rozwiązanie kompromisowe, tzn. obowiązek akceptacji instrumentów bezgotówkowych obejmie wszystkich przedsiębiorców posiadających kasy fiskalne, ale sankcje za niewypełnienie tego obowiązku początkowo nie będą drastyczne, albo nie będzie ich wcale. Ponadto nowa ustawa ma objąć całą gospodarkę a nie wybrane branże, jak w przypadku fiskalizacji online, która początkowo będzie dotyczyć tylko stacji benzynowych czy gastronomii.

Pojawiają się także nowe pomysły na temat programu prowadzonego przez Polskę Bezgotówkową. Jednym z nich jest koncepcja dofinansowywania instalacji nie tylko terminali, ale także nowych kas fiskalnych. Zgodnie z tą ideą na dopłatę mogłyby liczyć te firmy, które wykażą, że ponad połowę swojego przychodu realizują w formie bezgotówkowej, a więc np. za pośrednictwem kart bankowych.

Fot. Ingenico

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies