Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To coraz bardziej prawdopodobne: problem trwałego nośnika rozwiąże blockchain. O bankowy kontrakt walczą trzy firmy

Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich jeszcze we wrześniu może zapaść decyzja o wyborze rozwiązania, które pozwoli bankom na wysyłkę dokumentów regulacyjnych zgodnie z wytycznymi UOKiK-u

Uważni czytelnicy Cashless zapewne wiedzą już na czym polega bankowy kłopot z tzw. trwałym nośnikiem. Pozostałym przypomnę, że chodzi o sposób wysyłania do klientów dokumentów takich jak informacje o zmianach w regulaminach czy w cennikach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów domaga się, aby taka wysyłka odbywała się na trwałym nośniku umożliwiającym klientom wgląd w dokumenty w dowolnym momencie, także po rozwiązaniu umowy z bankiem.

Trwałym nośnikiem jest więc papierowy list, pendrive czy płyta CD, ale skrzynka odbiorcza w serwisie transakcyjnym po zalogowaniu na konto czy poczta elektroniczna już nie zawsze. Banki nie chcą zaś wysyłać dokumentów tradycyjną pocztą ze względu na koszty oraz w trosce o drzewa przerabiane na papier. Pojawił się więc problem, jak pogodzić interesy banków i klientów, o które w tym wypadku upomina się UOKiK.

Przeczytajcie także: PKO może wykorzystać blockchain

Jednym ze sposobów na jego rozwiązanie jest technologia blockchain. O tym w jaki sposób można ją do tego wykorzystać, mogliście przeczytać w tekście, który znajdziecie tutaj. Coraz więcej wskazuje na to, iż jest przesądzone, że to właśnie przy pomocy łańcucha bloków Związek Banków Polskich będzie chciał wyjść naprzeciw oczekiwaniom urzędu antymonopolowego w kwestii trwałego nośnika. Taki wniosek można wysnuć po dzisiejszej konferencji prasowej ZBP.

Prezes Związku Krzysztof Pietraszkiewicz na moje pytanie o możliwość wykorzystania blockchainu do trwałego nośnika stwierdził, że od dłuższego czasu trwają dyskusje, jak tę technologię wykorzystać w bankowości i że obszar komunikacji między bankami i klientami doskonale się do tego nadaje. – Zaczyna przeważać opinia, że dla rozwiązania problemu trwałego nośnika należy wykorzystać technologię blockchain. Przy tym skłaniamy się do tego, aby wypracować rozwiązanie sektorowe, z którego korzystać będą mogły wszystkie banki – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.

Przeczytajcie także: GPW bada możliwości technologii blockchain

Dodał, że prace nad takim sektorowym rozwiązaniem są zaawansowane a ZBP jest obecnie na etapie wyboru dostawcy technologii. – Decyzje w tej sprawie mogą zapaść we wrześniu lub na początku października. Później będziemy przekonywać do tego nadzór, ale już teraz widzimy przychylność tamtej strony dla nowego rozwiązania – stwierdził prezes ZBP.

Natomiast z moich nieoficjalnych informacji wynika, że do walki o bankowy kontrakt przystąpiły trzy firmy: Billon, Coinfirm oraz IBM. Dwie pierwsze to polskie startupy specjalizujące się w rozwiązaniach wykorzystujących blockchain. Billon możecie znać m.in. z systemu płatności wykorzystującego kryptografię. Z kolei Coinfirm to spółka, która współpracuje nad wykorzystaniem łańcucha bloków z PKO BP. Firmy IBM przedstawiać nie trzeba, ale warto nadmienić, że także ma ona zespół ludzi pracujących nad rozwiązaniami wykorzystującymi blockchain.

Przeczytajcie także: NBP mówi nie bitcoinowi

I nic dziwnego, że taki światowy potentat jest zainteresowany pracami ZBP-u. Gdyby udało się wdrożyć nową technologię do rozwiązania problemu trwałego nośnika, tak jak chciałby tego Związek, byłby to chyba pierwszy na świecie przypadek wykorzystania blockchainu w branży finansowej na taką skalę. Polska bankowość po raz kolejny mogłaby świecić przykładem, a zastosowane przez nią rozwiązanie mogłoby być kopiowane na całym świecie.

Na razie nie wiem, na którą firmę ostatecznie postawi ZBP. Decyzja zapadnie być może już za kilkadziesiąt godzin. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na jutro zaplanowano kolejne już spotkanie, w trakcie którego wymienione wyżej trzy firmy będą wyjaśniać wszelkie wątpliwości bankowców dotyczące proponowanych przez siebie usług. Ta, która wypadnie najlepiej, będzie miała największe szanse na ważny kontrakt.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies