Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO wykorzysta blockchain do trwałego nośnika? Jeśli nadzór się zgodzi...

Bank wspólnie ze startupem Coinfirm już prowadzi testy nowej technologii

Kwestia tzw. trwałego nośnika, na którym banki mogłyby wysyłać klientom ważne dokumenty, to obecnie jeden z najgorętszych tematów w polskiej bankowości. I nie lada problem do rozwiązania, bo banki m.in. ze względu na koszty nie chcą korzystać z tradycyjnej poczty a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma kłopot z uznaniem za zgodne z prawem alternatywnych form komunikacji. Czy trwałym nośnikiem informacji mógłby zostać system oparty o technologię blockchain?

Przeczytajcie także: Zencard wypływa na głębokie wody

Takiego zdania są m.in. przedstawiciele Związku Banków Polskich, który poszukuje dostawców rozwiązania wykorzystującego do trwałego nośnika właśnie blockchain. Dzięki niemu dokumenty trafiałyby do systemu bankowości elektronicznej a technologia dbałaby o to, aby nikt ich nie mógł później skorygować. Tymczasem blockchain już jest testowany przez PKO BP wspólnie ze startupem Coinfirm. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj. Czy testy mogą doprowadzić do opracowania także nowego sposobu kontaktu z klientami?

Zdaniem Szymona Wałacha, dyrektora pionu klientów detalicznych w PKO BP, może tak się stać pod warunkiem, że za zgodny z prawem uzna go UOKiK. – Z firmą Coinfirm pracujemy nad różnymi zastosowaniami nowej technologii. Jednym z nich może być właśnie nowy sposób komunikacji. Czekamy jednak, aż na jego temat wypowie się jednoznacznie nadzorca – powiedział przedstawiciel PKO BP.

Przeczytajcie także: Carrefour wykorzystuje przelewy P2P

Natomiast UOKiK nie mówi takiemu rozwiązaniu nie, choć formalnej akceptacji dla niego też jeszcze nie wyraził. – Jeżeli w toku postępowań banki przedstawią propozycję blockchain, to odniesiemy się do tej technologii. Nie możemy ocenić jej na tym etapie – stwierdziła Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK-u, gdy zapytałem o możliwość zastosowania łańcucha bloków jako trwałego nośnika. Nieoficjalnie mówi się, że władze antymonopolowe zaczynają się do niego przekonywać.

Tymczasem jak mówi Szymon Wałach, pierwszym obszarem działalności banku, do którego blockchain może się przydać, jest wewnętrzna komunikacja. – Nowa technologia może pomóc w poprawie zarządzania danymi wewnątrz organizacji takiej jak PKO BP – uważa szef detalu w tym banku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że swoje prace nad wykorzystaniem blockchainu prowadzą także Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies