Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik będzie dostępny także w Orange Finanse

Nowy system płatności za kilka dni pojawi się w aplikacjach mobilnych siedmiu banków

Władze Polskiego Standardu Płatności, czyli spółki tworzącej Blik, zapowiadały wcześniej, że nowy instrument płatniczy ma mieć swoją premierę 26 stycznia. Niestety, ze względu na opóźnienia po stronie jednego z banków – założycieli spółki, zdecydowano o przesunięciu rynkowego debiutu o kilka dni. W rezultacie w aplikacjach mobilnych banków funkcja płatnicza Blik pojawi się 9 lutego.

Blik w Orange, ale nie w T-Mobile

Co ciekawe, dostęp do nowego rozwiązania dostaną klienci nie sześciu, jak wcześniej zapowiadano, ale siedmiu banków. Do Aliora, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku, Millennium i PKO BP dołączy bowiem także Orange Finanse. To wspólne przedsięwzięcie mBanku i francuskiego telekomu. Niestety, z informacji przekazanych przez biuro prasowe Aliora wynika, że na to samo nie mogą na razie liczyć klienci T-Mobile Usług Bankowych, czyli dawnego Aliora Sync, teraz prowadzonego wspólnie z należącym do Deutsche Telekom operatorem komórkowym T-Mobile. Docelowo oczywiście Blik ma być dostępny również w TMUB, ale nie wiadomo, kiedy to się stanie.

{loadposition advertText}

Będzie więcej funkcji

Blik to system płatniczy utworzony na bazie aplikacji IKO, oferowanej przez PKO BP. Zarządza nim spółka PSP, powołana przez sześć banków mających łącznie ponad 60 proc. polskiego rynku kont i kart. Początkowo Blik umożliwiać ma podejmowanie gotówki z sieci bankomatów należących do udziałowców. Aplikacją na smartfonie będzie też można zapłacić w sklepach, korzystających z terminali firmy eService. W przyszłości sieć akceptacji Blika ma być rozbudowywana a lista funkcji wzbogacona np. o przekazy między użytkownikami.

Kod to nie to

Mankamentem rozwiązania proponowanego przez PSP jest to, że transakcję trzeba będzie zainicjować cyfrowym kodem ręcznie wpisywanym do terminala. To o wiele mniej wygodne niż mobilne płatności zbliżeniowe oferowane przez MasterCarda i Visę.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies