Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już prawie 9 mln Polaków bankuje ze smartfona. Raport Cashless za II kw. 2017 r.

Z danych udostępnionych przez banki wynika, że niemal 1,8 mln klientów do zarządzania kontem osobistym wykorzystuje wyłącznie urządzenia mobilne

Patrząc na statystyki nietrudno odnieść wrażenie, że na polskim rynku dzieje się coś, co nazwać można eksplozją zainteresowania bankowością mobilną. Z danych przekazanych mi przez największe banki wynika, że w czerwcu miały bez mała 9 mln klientów, którzy logowali się na rachunek osobisty za pomocą smartfona lub tabletu (o ok. 800 tys. więcej niż w marcu) oraz niemal 1,8 mln klientów, którzy zarządzali kontem wyłącznie z urządzeń mobilnych (o ok. 700 tys. więcej niż w marcu).

Przeczytajcie także: Liczba bankomatów spada II kw. z rzędu

Na pewno nie zaskoczę Was informacją, że w obu kategoriach prowadzi największy detalista na rynku, czyli PKO BP. Biuro prasowe tego banku podało, że w czerwcu już ponad 2,1 mln jego klientów zalogowało się przynajmniej raz na rachunek z urządzenia mobilnego wykorzystując do tego aplikację natywną lub przeglądarkę. W porównaniu z marcem tego roku liczba klientów mobilnych w PKO zwiększyła się o ok. 150 tys.

Przybywa ich także w pozostałych bankach. W poniższej tabeli możecie sprawdzić, ilu ich jest w poszczególnych instytucjach oraz jak ich liczba zmieniła się w czerwcu w porównaniu z końcem I kw. Warto zauważyć, że do grona banków z minimum milionem mobilnych klientów dołączył BZ WBK, a obecnie grupa ta liczy już pięć instytucji.Jak wspomniałem na wstępie, rośnie też grupa klientów, których nazywam mobile only. To osoby, które w danym okresie logowały się na rachunek wyłącznie z poziomu urządzeń mobilnych. Wspomniałem też, że i w tej kategorii przewodzi największy na rynku PKO. Z jego deklaracji wynika, że w czerwcu ponad 630 tys. klientów PKO zarządzało rachunkiem wyłącznie przez aplikację mobilną albo przeglądarkę w smartfonie lub tablecie. To ponad 100 tys. więcej niż w marcu

Przeczytajcie także: 300 tys. klientów korzysta z płatności HCE

Liczba klientów mobile only rośnie szybko również w kilku innych instytucjach. Cztery banki, a więc mBank, BZ WBK, ING i Millennium chwalą się, że mają ich już ponad 200 tys. W tej grupie nie ma niestety Pekao, które nie zdecydowało się podać statystyki na temat klientów mobile only. Mam wstępne przyrzeczenie, że bank będzie podawał dane po wdrożeniu nowej aplikacji. A to już niebawem o czym wkrótce napiszę kolejny tekst. W poniższej tabeli możecie sprawdzić dane na temat klientów mobile only w poszczególnych instytucjach.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies