Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Koszty wciąż barierą w rozpoczęciu akceptacji kart. Wyniki badania na zlecenie FROB

Z badania wychodzi, że małe i średnie firmy generalnie są zadowolone z usług operatorów terminali a najpopularniejszym wśród nich jest First Data

Wstępne wyniki badania "Postawy i zachowania przedsiębiorców z sektora MSP wobec obrotu bezgotówkowego" zrealizowanego przez IPSOS na zlecenie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego opisałem w połowie marca. Możecie się z nimi zapoznać tutaj. Wtedy bowiem autorzy zaprezentowali je podczas V Międzynarodowego Kongresu Płatności Bezgotówkowych.

Pełny raport został opublikowany w czerwcu. Wynika z niego, że płatności bezgotówkowe akceptuje 28 proc. mikro i małych firm. Najwięcej - w branży handlu detalicznego, HoReCa oraz transporcie i gospodarce magazynowej. Blisko 10 proc. badanych deklaruje, że nie wyklucza zainstalowania terminala w najbliższej przyszłości.

Przeczytajcie także: NBP chce spolonizować cashback

Badanie pokazuje, że firmy, które zdecydowały się zainstalować terminal są w przeważającej części zadowolone z usług agentów rozliczeniowych. Zdecydowanie zadowolenie wyraża aż 41 proc. ankietowanych. W grupie badanych niezadowolonych jest mniej niż 3 proc.

Natomiast wśród agentów rozliczeniowych najczęściej wybierana jest First Data Polska. Terminale dostarczane przez tego agenta wykorzystuje 24 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach znaleźli się eService (20 proc.), Pekao (9 proc.) oraz Elavon (7 proc.).

Przeczytajcie także: W Londynie ruszą testy aplikacji zastępującej mPOS

Autorzy raportu wskazują, że wprawdzie koszty utrzymania terminala w ciągu ostatnich lat znaczne spadły, ale nadal jest to jedna z głównych przyczyn nieprzyjmowania płatności bezgotówkowych w małych firmach. Według raportu FROB najmniejsze podmioty gospodarcze nie instalują terminali właśnie z powodu opłat i prowizji, ale też braku przekonania o rzeczywistych korzyściach z wprowadzenia akceptacji płatności bezgotówkowych.

Pierwszą przeszkodę zapewne zniweluje Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, który ruszy w styczniu 2018 r. Dzięki niemu bezpłatne terminale trafią do tysięcy małych firm. Organizacje płatnicze Mastercard i Visa, agenci rozliczeniowi i banki wyasygnują na ten cel ok. 600 mln zł. O tym, kto może otrzymać darmowy terminal przeczytacie w tym tekście.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies