Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe domeny pomagają spamerom

Specjaliści alarmują, że rośnie liczba stron internetowych, z których rozsyłany jest spam

Przyczyniły się do tego nowe nazwy domen udostępnione w styczniu 2015 r. i przeznaczone dla określonych społeczności oraz organizacji. Okazały się one łakomym kąskiem dla spamerów – tak wynika z analizy dotyczącej spamu i phishingu przeprowadzonej przez Kaspersky Lab.

Przeczytaj także: W Euro Banku będzie bezpieczniej

Chodzi o domeny gTLD, czyli nazwy stron składające się z dwóch wyrazów, gdzie drugi z nich to np. pizza, bar czy club. Przypuśćmy, że chcecie założyć portal specjalizujący się w sprzedaży pizzy. Wówczas zamiast tworzyć domenę dobrapizza.pl, która pewnie jest już zajęta, możecie założyć stronę z adresem dobra.pizza.

Możliwość tworzenia nowych domen wiążą się jednak z kilkoma problemami. Pierwszy to Cybersquating - czyli praktyka rejestrowania domen internetowych marek, osób lub nazw firm i odsprzedawania ich potem po zawyżonej cenie. Drugi problem polega zaś na tym, że są one dla cyberprzestępców doskonałym narzędziem do promowania niechcianych lub nielegalnych kampanii reklamowych.

Przeczytaj także: I Wy się nie zorientujecie, że to niebezpieczny spam

Wiadomości wysyłane z domen .work zwykle zawierały oferty przeprowadzenia różnego rodzaju prac, w tym związanych z utrzymaniem lub budową domu czy instalacją sprzętu. Natomiast wiele wiadomości z domen .science reklamowało szkoły oferujące naukę na odległość, szkolenia przygotowujące do zawodu pielęgniarki, adwokata do spraw kryminalnych oraz innych zawodów.

W pierwszym kwartale ruch spamowy zawierał również wiele e-maili wysyłanych z "kolorowych" domen, takich jak .pink, .red, czy .black. Domeny te były często wykorzystywane w celu reklamowania azjatyckich portali randkowych. Łatwo się domyślić, jakie żniwo zebrać mogą cyberprzestępcy, gdy roześlą spam phishingowy z domen z końcówką .bank.

Tym nie mniej z badań wynika, że odsetek spamu w ruchu e-mail, według danych obejmujących pierwszy kwartał 2015 r., wynosił 59,2 proc. - co stanowi spadek o 6 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego kwartału. Najwięcej bo 14,5 proc. niechcianych wiadomości wysyła się ze Stanów Zjednoczonych.

Odsetek spamu w ruchu e-mail | Create infographics

Natomiast Kaspersky Lab zarejestrował w I kw. 2015 r. ponad 50 mln przypadków ataków phishingowych. Jest to o 1 milion więcej niż w poprzednim kwartale. Znaczna część z nich, bo 37,06 proc. skierowana była do klientów instytucji finansowych.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: PHISHING, SPAM

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies