Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W Euro Banku będzie bezpieczniej

Bank właśnie udostępnił swoim klientom program zwiększający ochronę przed atakami hackerów

Nie ma dnia, by nie docierały do mnie sygnały o kolejnych atakach phishingowych na klientów instytucji finansowych. Pisaliśmy o tym na cashless.pl wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Przed atakami ostrzegała też Komisja Nadzoru Finansowego.

W tym kontekście na uwagę zasługuje dzisiejsza informacja o tym, że Euro Bank bezpłatnie udostępnił swoim klientom program IBM Security Trusteer Rapport. Ma chronić ich komputery przed złośliwym oprogramowaniem oraz przypadkami phishingu podczas korzystania z bankowości internetowej.

Przeczytaj także: Atak phishingowy na klientów ING Banku

Przypomnę, że phishing to taki rodzaj ataku, podczas którego złodzieje podstępem np. poprzez wysłanie e-maila podszywając się pod bank zdobywają loginy i hasła umożliwiające zalogowanie się do kont bankowych.

Jak działa IBM Security Trusteer Rapport? Zainstalowany na komputerze monitoruje połączenia internetowe nie pozwalając na użycie szkodliwego oprogramowania. Klienci banku mogą go stosować jako dodatkowe zabezpieczenie oprócz używanego przez nich programu antywirusowego i zapory firewall.

Przeczytaj także: CERT alarmuje: rośnie liczba ataków phishingowych

Wydaje się, że to bardzo użyteczne rozwiązanie. Szkoda tylko, że można nim zabezpieczyć jedynie komputery. A co ze smartfonami, które są narażone na ataki znacznie bardziej niż desktopy? Na nich w przeciwieństwie do PC-tów duża część użytkowników nie stosuje nawet najprostszych darmowych programów antywirusowych, które i tak nie są zbyt skuteczne. A przecież na urządzeniach mobilnych też często korzystamy z aplikacji bankowych.

Producenci oprogramowania antywirusowego dopiero rozpoczęli ekspansję na rynku mobile. No i problemem jest jeszcze relatywnie wysoka cena takich programów oraz to, że mogą spowalniać i tak niedoskonałe smartfonowe systemy operacyjne. Android i bez nich dostaje zadyszki po dłuższym czasie używania urządzenia.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies