Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najnowsze dane NBP: płatności internetowe zaczynają dominować w strukturze transakcji Blikiem

Niemal 60 proc. operacji dokonywanych tym instrumentem odbywa się w środowisku e-commerce

NBP sypnął dziś dużą liczbą nowych danych. Ledwo odkopałem się spod sterty informacji o kartach płatniczych w IV kw. ubiegłego roku, a już pojawiły się statystyki dotyczące systemów rozliczeniowych w tym samym okresie, a więc m.in. Blika. Wśród nich zwraca na siebie szczególną uwagę silny wzrost liczby transakcji internetowych. Ale po kolei...

Przeczytajcie także: Konto PayPal będzie można powiązać z Android Pay

Z danych banku centralnego wynika, że w grudniu Blika w aplikacjach bankowych miało 3,1 mln klientów. Nie podano, ilu z nich korzysta z tego rozwiązania aktywnie. Wiadomo, że ci, którzy to robią, przede wszystkim lubią nim płacić w internecie. W okresie od października do grudnia odnotowano ok. 2,3 mln transakcji Blikiem w środowisku e-commerce. Stanowiły one już 59,4 proc. wszystkich transakcji wykonanych tym instrumentem. W III kw. było ich ponad 900 tys. i stanowiły wówczas ok. 42 proc. wszystkich.

Wydaje mi się, że w kolejnych kwartałach udział płatności w e-commerce będzie w strukturze transakcji Blika nabierał znaczenia. Kolejne banki wprowadzają bowiem wygodne rozwiązanie umożliwiające dokonywanie płatności tym instrumentem bez przepisywania kodu z aplikacji bankowej. Transakcje internetowe to najwygodniejsza usługa oferowana przez Blika, w przeciwieństwie np. do płatności w POS-ach, o których za chwilę.

Przeczytajcie także: Rewelacyjny początek Android Pay w mBanku

Użytkownicy Blika wykonali w ostatnim kwartale ubiegłego roku także 1,1 mln wypłat gotówki z bankomatów. Udział transakcji gotówkowych wyniósł 27,8 proc. i szybko spada na korzyść właśnie płatności internetowych. Natomiast transakcje w sklepach stacjonarnych stanowiły w IV kw. już tylko 8 proc. (było ich 305 tys.). To jedyny rodzaj transakcji, których liczba zmniejszyła się w porównaniu z III kw., kiedy było ich ponad 330 tys. Natomiast przelewów P2P odnotowano w okresie od października do grudnia prawie 190 tys., czyli niemal trzy razy tyle co w III kw.

Łącznie blikowcy wykonali w IV kw. 3,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 617 mln zł. W porównaniu z poprzednim okresem jest to wzrost liczby o 72 proc. a wartości o 36 proc. Średnia wartość transakcji spadła o 21 proc. do 161 zł. Sieć akceptacji Blika liczyła w grudniu 177 tys. terminali POS, 43 tys. sklepów internetowych oraz ok. 16 tys. bankomatów.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies