Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Walczący o bankomaty odsunięty od władzy

Szymon Wałach z PKO BP zastąpił Tadeusza Kościńskiego z BZ WBK na stanowisku szefa Komitetu Decyzyjnego Visy w Polsce

Nie jestem wyznawcą spiskowej teorii dziejów, ale w przypadki także nie wierzę. Tadeusz Kościński, szef obszaru kart w BZ WBK, jest znany z tego, że dość bezpośrednio formułuje i wypowiada swoje myśli. Ostatnio głośno o nim szczególnie w kontekście konfliktu o opłaty na rynku bankomatów.

Przeczytaj także: Prezes mBanku twierdzi, że za zmiany na rynku bankomatów jak zwykle zapłacą klienci

Idzie o interchange bankomatową. To prowizja, jaką właściciele tych urządzeń dostają od banków wydawców kart z tytułu wypłat gotówki, realizowanych przez użytkowników. Obecnie wynosi ona 1,2-1,3 zł od każdej wypłaty. Tymczasem właściciele sieci bankomatowych chcą, by była dużo wyższa - w dyskusji na ten temat padają nawet stawki na poziomie 5 zł. Według właścicieli maszyn tylko takie pieniądze pokryją koszty utrzymania infrastruktury bankomatowej.

Głównymi orędownikami podniesienia interchange są duże banki, na czele z BZ WBK. Stoi on przed koniecznością wymiany większości posiadanych przez siebie urządzeń, które są po prostu wysłużone, a ich żywot się kończy. To Tadeusz Kościński w imieniu tego banku zainicjował dyskusję na temat konieczności zmiany warunków finansowania wypłat z bankomatów i raz po raz publicznie domaga się od organizacji płatniczych takich jak MasterCard i Visa zwiększenia stawek interchange.

Przeczytaj także: Koniec świata. Terminale płatnicze pojaiwły się w autobusach PKS

Teraz jego miejsce w Komitecie Decyzyjnym Visy zajmie Szymon Wałach, dyrektor pionu klienta detalicznego w PKO BP. Zastępcą przewodniczącego będzie Mateusz Poznański, szef detalu w ING Banku Śląskim.

Czy odsunięcie Kościńskiego ze stanowiska ma związek z konfliktem o bankomaty? Biuro prasowe Visy w Polsce twierdzi że nie, bo to banki dokonały wyboru, na który sama Visa wpływu nie ma. Poza tym Kościńskiego zastąpi przedstawiciel banku, który popiera BZ WBK w walce o wyższą interchange.

Przeczytaj także: Za wydanie karty też chyba będziemy płacić

Wybór nowych władz Komitetu Decyzyjnego Visy odbył się podczas konferencji zorganizowanej pod koniec kwietnia w Amsterdamie. Wzięli w niej udział przedstawiciele m.in. banków wydawców kart z Europy. Zastanawiali się nad tym, w jaki sposób poradzić sobie w nowych warunkach, w których biznes kartowy zostanie poddany przez władze europejskie regulacjom administracyjnym. Polska była podawana za przykład kraju, który już wcześniej tę ścieżkę przeszedł i sobie jakoś radzi.

Komitet Decyzyjny Visy to organ podejmujacy strategiczne decyzje w sprawie wydawnictwa kart tej organizacji w Polsce.

KATEGORIA
LUDZIE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies