Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wkrótce Profil Zaufany będzie można zakładać w sześciu bankach. Trzy instytucje kończą wdrożenie

Wśród nich znajdują się BZ WBK, mBank i Pekao. Wszystkie potwierdzają zaawansowane prace, ale konkretnymi terminami udostępnienia nowej usługi nie chcą się chwalić

Wczoraj rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys na swoim profilu na Twitterze podał, że za pośrednictwem serwisów bankowości internetowej Profil Zaufany założyło i aktywowało już ponad 100 tys. Polaków. Manys zapowiedział także, iż wkrótce do trzech instytucji, które już umożliwiają zdalną aktywację PZ, dołączą następne banki.

Przeczytajcie także: Terminale zostaną zastąpione smartfonami?

Jak wiecie pierwszym bankiem, który wprowadził do swojej oferty możliwość zakładania PZ, był PKO BP. Później zrobiły to także ING oraz Millennium. Rzecznik resortu cyfryzacji pytany dziś przeze mnie o nazwy podmiotów, które mają wkrótce dołączyć do tej grupy, nie chciał ich zdradzić. Szybka sonda w największych bankach pozwoliła mi jednak ustalić, że wśród tych, które w pracach nad tym są mocno zaawansowane, znajdują się m.in. BZ WBK, mBank i Pekao. Nieco mniej – Raiffeisen Polbank. Nad PZ pracuje także BGŻ BNP Paribas.

Tymczasem wkrótce pojawią się okoliczności, które mogą zmotywować instytucje do przyspieszenia prac nad umożliwieniem zdalnego zakładania PZ. Wiele wskazuje na to, że już od 24 kwietnia bieżącego roku za pośrednictwem platformy ePUAP kierowcy będą mogli sprawdzać liczbę punktów karnych przyznanych przez drogówkę. Aby z tej usługi skorzystać konieczne będzie potwierdzenie tożsamości za pomocą PZ.

Przeczytajcie także: NBP wszedł do systemu Express Elixir

Biuro prasowe resortu cyfryzacji podkreśla również, że zbliża się tzw. górka dowodowa, czyli okres, w którym szczególnie dużo osób będzie wymieniać swoje dowody osobiste. Z końcem 2007 r. minął bowiem ostateczny termin wymiany książeczkowych dowodów na nowe, plastikowe. Wiele osób zostawiło wówczas tę czynność na ostatnią chwilę. Wydane wtedy dokumenty właśnie w tym roku tracą ważność i będą musiały zostać ponownie wymienione.

Z szacunków MC wynika, że w drugiej połowie roku każdego miesiąca niemal pół miliona Polaków będzie składać wniosek o nowy dowód osobisty. W tym celu albo będą musieli pójść do swojego urzędu gminy albo skorzystać z platformy ePUAP. Jeśli zechcą to zrobić elektronicznie potrzebny im będzie aktywny PZ.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies