Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
8 banków, które nie pobierają odsetek od przelewów z karty kredytowej

Ta cecha oferty banku może być ważna dla osób, które w sytuacji awaryjnej będą zmuszone skorzystać z kredytu na karcie w gotówce

Kartą kredytową podobnie jak debetową możecie płacić w sklepach, w internecie czy wybierać gotówkę z bankomatów. O ile jednak transakcje gotówkowe w przypadku debetówek nie są obarczone wysokimi prowizjami, zwłaszcza jeśli wykonywane są w bankomatach własnych banku, o tyle takie transakcje kartą kredytową kosztują bardzo dużo. Przy tym kwoty podjęte w ten sposób od razu są oprocentowane. Użytkownik karty nie może więc korzystać z okresu bezodsetkowego, (tzw. grace period), którym objęte są tylko płatności bezgotówkowe.

Przeczytajcie także: 3 banki, w których z HCE skorzystacie za darmo

Niestety, życie pisze różne scenariusze i nieraz użytkownicy kart kredytowych, jako instrumentu zapewniającego płynność w razie nagłych wypadków, zmuszeni są do wypłaty gotówki i ponoszenia wysokich kosztów z tego tytułu. Jest jednak sposób, który pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy w takiej sytuacji. Wystarczy zrobić przelew z rachunku karty kredytowej na rachunek osobisty i podjąć gotówkę z bankomatu kartą debetową.

W zależności od banku, którego kartę posiadacie, zastosowanie tego wybiegu może pozwolić Wam uniknąć oprocentowania podjętych tak pieniędzy w okresie grace period. Duża część banków traktuje bowiem przelewy z rachunku karty kredytowej jako transakcje bezgotówkowe. Niestety we wszystkich przeze mnie ankietowanych instytucjach z przelewem takim łączy się wysoka prowizja, zwykle podobna do opłaty za transakcję w bankomacie. Wybieg umożliwia więc uniknięcie tylko części kosztów, a więc odsetek. Przelew z rachunku karty kredytowej wykonujcie zatem tylko wtedy, gdy nie macie innego wyjścia.

Przeczytajcie także: Za zmianę PIN-u do karty banki pobierają nawet 10 zł

Poniżej przedstawiam trzy grupy banków. W pierwszej znajdują się te, które od wartości przelewów z rachunków kart kredytowych nie naliczają odsetek w okresie grace period. W drugiej umieściłem banki, które przelewy tego rodzaju traktują jak transakcje gotówkowe i od razu pobierają od nich odsetki. W trzeciej i najmniej licznej znalazły się instytucje, które na przelewy z kart kredytowych w ogóle nie pozwalają. Informacje dotyczą podstawowej karty w ofercie każdego z banków.

Banki, które przelewy z rachunku karty kredytowej traktują jak transakcje bezgotówkowe

Alior
Tu podstawową kredytówką jest Mastercard Gold oraz Visa Fair, wydawana przez były Bank BPH. Obie pozwalają na aż 59 dni okresu bezodsetkowego. Przelew kosztuje 5 proc., min. 10 zł. (warunki dla obu kart zostaną ujednolicone 27 marca)

Raiffeisen Polbank
Wydawana przez tę instytucję kredytowa Visa Wygodna daje dostęp do nieoprocentowanego kredytu przez maksymalnie 56 dni. Przelew z jej rachunku kosztuje 4 proc., min. 10 zł.

Jeżeli chcecie korzystać z karty kredytowej Raiffeisen Polbanku kliknijcie tutaj

Pekao
Wydawana tu Flexia zapewnia 55-dniowy grace period. Przelew z jej rachunku kosztuje 3 proc., min. 6 zł.

PKO BP
W ofercie tej instytucji podstawową kredytówką jest Visa, która ma 55-dniowy okres bezodsetkowy. Przelew z jej rachunku kosztuje 4 proc., min. 15 zł.

BZ WBK
W banku tym podstawową kredytówką jest Visa Silver, oferująca do 54 dni okresu bezodsetkowego. Przelew kosztuje 4 proc., min. 10 zł.

mBank
Podstawowymi kartami w ofercie tego banku są Mastercard Standard oraz Visa Classic. Zapewniają do 54 dni okresu bezodsetkowego. Przelew to koszt 5 proc., min. 4 zł.

Getin
Bank ten wydaje kartę kredytową Standard. Zapewnia ona 52 dni finansowania bez odsetek. Przelew wiąże się z prowizją w wysokości 3 proc.

Millennium
W banku tym podstawowa karta kredytowa to Mastercard/Visa Impresja, zapewniająca do 51 dni okresu bezodsetkowego. Przelew z tej karty kosztuje 3,99 proc., min. 9,99 zł.

Banki, które przelewy z rachunku karty kredytowej traktują jak transakcje gotówkowe

ING Bank Śląski
Przelew z karty kredytowej Visa kosztuje 2 proc., min. 5 zł.

BGŻ BNP Paribas
Bank ten wydaje kartę kredytową Mastercard Standard, z której przelew obarczony jest prowizją w wysokości 4,9 proc., min. 10 zł.

Credit Agricole
Tu podstawowymi kartami kredytowymi są Mastercard i Visa Silver. Standardowo przelew z ich rachunków kosztuje 5 proc., min. 12,90 zł. Niższe prowizje oraz możliwość zastosowania grace period do wydanych w ten sposób kwot dotyczą tylko przelewów w opcji Twoje Rachunki, umożliwiającej regulowanie stałych opłat.

Citi Handlowy
Karta Simplicity. Przelew wiąże się z prowizją w wysokości 6 proc., min. 10 zł.

Banki, które nie pozwalają na przelewy z rachunku karty kredytowej

Euro Bank, Santander Consumer Bank

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies