Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
3 banki, w których z płatności mobilnych HCE możecie korzystać zupełnie za darmo

Ta informacja może się przydać osobom, które chciałyby przetestować nowe rozwiązanie, ale nie uśmiecha im się za to płacić

Płatności HCE to technologia, która umożliwia dokonywanie transakcji zbliżeniowych telefonem na podobnej zasadzie jak kartą bezstykową. Nie trzeba przy tym mieć umowy z konkretnym operatorem telefonii komórkowej czy wyrabiać specjalnej karty SIM. Wystarczy telefon z anteną NFC i konto w banku oferującym HCE.

Obecnie płatności w tej technologii znajdują się w ofercie dziewięciu banków komercyjnych w Polsce. W zależności od zastosowanego rozwiązania można je podzielić na trzy grupy. Banki z pierwszej i najliczniejszej z nich wymagają od klientów jedynie zainstalowania aplikacji bankowości mobilnej. W tej grupie znajdują się BZ WBK, Getin, Euro Bank, PKO i Millennium. W grupie drugiej znajdują się instytucje umożliwiające podpięcie wydanej przez siebie karty do aplikacji Android Pay. Są to Alior, T-Mobile Usługi Bankowe i BZ WBK, którego klienci mają wybór, czy chcą korzystać z płatności mobilnych w apce własnego banku czy w aplikacji oferowanej przez Google'a.

Przeczytajcie także: Za zmianę PIN-u zapłacicie nawet 10 zł

W skład trzeciej i najmniej licznej grupy wchodzą banki, które oferują bankowość mobilną, ale żeby korzystać z HCE ich klienci muszą zainstalować oddzielną aplikację płatniczą. Chodzi o Pekao (apka PeoPay) i Raiffeisen Polbank (Mobilny Portfel). Obie instytucje zapowiedziały, że w przyszłości zintegrują funkcje płatnicze z bankowością mobilną, ale na razie aby wypróbować HCE ich klienci muszą zainstalować oddzielną apkę.

Klienci, którzy są zainteresowani płatnościami mobilnymi i mają rachunki w wymienionych tu bankach, są w komfortowej sytuacji. Gorzej mają ci, którzy konto mają w banku nieoferującym jeszcze HCE. Jeżeli jesteście w tym gronie mam dla Was dobrą informację. Spośród dziewięciu banków oferujących nową technologię w trzech można z niej korzystać zupełnie za darmo. Możecie więc założyć konto do testów HCE bez obawy, że będziecie za to płacić. W pozostałych instytucjach "bezpłatność" osiąga się po spełnieniu naprawdę skromnych warunków. Ale po kolei.

Banki, w których HCE jest bezwarunkowo bezpłatne

To Getin, BZ WBK i Raiffeisen Polbank. Aby korzystać z płatności HCE całkowicie za darmo w pierwszej z tych instytucji, należy założyć rachunek Getin Up bez plastikowej karty, która nie jest obowiązkowa a przy tym nie jest potrzebna do tego aby aktywować HCE. Konto Getin Up jest bezpłatne niezależnie od aktywności jego użytkownika, podobnie jak aplikacja mobilna banku oraz ściągnięta do niej mobilna karta Mastercard.

Przeczytajcie także: Wzrosła liczba skarg wpływających do arbitra bankowego

Z kolei BZ WBK oferuje kilka rachunków prowadzonych bezwarunkowo bezpłatnie, jeśli nie są powiązane z plastikowymi kartami debetowymi. Najpopularniejszym jest zdaje się Konto Godne Polecenia. Podobnie jak w Getinie ściągana do aplikacji mobilna karta Mastercard lub Visa od BZ WBK jest bezpłatna. Natomiast w Raiffeisen Polbanku należy założyć darmowe Wymarzone Konto, ale także rezygnując z plastikowej karty, która standardowo kosztuje 3 zł miesięcznie. Co ciekawe to jedyny bank z tej trójki, który dodatkowo gwarantuje, że nie wprowadzi opłaty za prowadzenie oferowanego przez siebie rachunku w przyszłości.

Jeśli chcielibyście założyć konto w Raiffeisen Polbanku kliknijcie tutaj a jeżeli w BZ WBK kliknijcie tutaj

Banki, w których HCE jest bezpłatne warunkowo (z kartą)

W grupie banków, które oferują HCE bezpłatnie po spełnieniu pewnych warunków, ale wymagają od klientów posiadania plastikowej karty, znajdują się: Alior, TMUB oraz PKO BP. Dwa pierwsze umożliwiają podpięcie wydanych przez siebie plastikowych kart debetowych do aplikacji Android Pay. W ich przypadku najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest założenie Konta Internetowego w Aliorze lub w TMUB – Konta Freemium. Oba są bezpłatne a wydane do nich karty kosztują 6 zł miesięcznie. Alior zrezygnuje z pobierania prowizji, jeśli zapłacicie przy pomocy plastiku lub Android Pay za zakupy o wartości 100 zł miesięcznie. W TMUB minimalna wartość płatności wynosi 200 zł.

Natomiast osoby, które chciałyby przetestować płatności HCE w PKO, powinny założyć Konto Inteligo. Jest bezpłatne, ale wydana do niego karta obciążana jest prowizją w wysokości 4 zł miesięcznie. Bank zrezygnuje z prowizji, jeśli wydacie plastikiem lub telefonem min. 100 zł miesięcznie.

Jeśli chcielibyście założyć konto w TMUB kliknijcie tutaj a jeżeli w Aliorze kliknijcie tutaj

Banki, w których HCE jest bezpłatne warunkowo (bez karty)

W tym gronie znajdują się Millennium, Pekao i Euro Bannk. W Millennium najkorzystniejszym wyborem jest zdaje się postawienie na Konto Dobre za 7 zł miesięcznie. Prowizji tej można uniknąć pod dwoma warunkami: wykonując jedną transakcję mobilną kartą i przelewając na rachunek tysiąc złotych. Alternatywą jest Konto 360, w którym warunki zwalniające są podobne jak przy Koncie Dobrym, ale prowizja wynosi 8 zł.

Natomiast w Pekao najtańszym rozwiązaniem dla testujących HCE będzie założenie Eurokonta Mobilnego. Kosztuje standardowo 5,99 zł miesięcznie, ale bank rezygnuje z tej prowizji w zamian za wpływy na konto w wysokości 500 zł miesięcznie. Natomiast aby za darmo korzystać z HCE w Euro Banku należy założyć konto Active albo Prestige. To pierwsze standardowo kosztuje 9 zł miesięcznie a drugie 21 zł miesięcznie. Posiadacze rachunków Active unikają prowizji po zapewnieniu wpływów na rachunek w wysokości 1,5 tys. zł a użytkownicy kont Prestige przy wpływach w wysokości 4 tys. zł. Pamiętajcie jednak, że karta mobilna jest bezpłatna tylko przez pierwsze 12 miesięcy od wydania. Później musicie liczyć się z prowizją w wysokości 2,90 zł miesięcznie. Bank zwróci opłatę, jeśli wydacie bezgotówkowo kartą co najmniej 500 zł.

Jeśli chcielibyście założyć konto w Millennium kliknijcie tutaj

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies