Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Taka ciekawostka: BZ WBK wydał już 125 tys. kart bankomatowych

To połowa wszystkich kart tego rodzaju obecnych na polskim rynku

Jak wiecie, karty bankomatowe to swego rodzaju anachronizm. Nie znam banku komercyjnego poza BZ WBK, który taki produkt miałby jeszcze w ofercie. Sprzedają go głównie banki spółdzielcze jako tani instrument służący do wypłaty gotówki z bankomatów własnych. Plastik taki nie ma zazwyczaj logo żadnej z międzynarodowych organizacji płatniczych.

Przeczytajcie także: Średni limit na kredytówce przekroczył już 5 tys. zł

Podobnie jest i w przypadku BZ WBK, który kartę bankomatową wprowadził do oferty w 2015 roku. Od tamtej pory sprzedał ok. 125 tys. takich kart – to dane na koniec grudnia zaprezentowane dzisiaj podczas konferencji prasowej związanej z publikacją wyników finansowych banku za IV kw. ub. roku. Można więc szacować, że w rękach BZ WBK jest połowa Polaków posługujących się kartami bankomatowymi. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika bowiem, że we wrześniu ub. roku (to najświeższe statystyki) funkcjonowało na krajowym rynku 211,3 tys. kart bankomatowych.

Przeczytajcie także: Tylko jeden grosz. To interchange w urzędach od lutego

A na marginesie zastanawiam się, jaka przyszłość czeka kartę bankomatową BZ WBK. Została wskrzeszona na początku walki o niższe koszty processingu transakcji kartami – od wypłat gotówki bankomatówkami bank nie odprowadza żadnych prowizji do instytucji międzynarodowych. Jednak ludzi, którzy wszczęli tamtą batalię, już dawno w BZ WBK nie ma, a sytuacja z kosztami prowizji na rzecz organizacji płatniczych uległa zmianie. Wydaje się więc, że karta bankomatowa traci rację bytu. Z drugiej strony, jak widać po statystykach, sporo klientów zdecydowało się taki produkt wyrobić. Widać, jest on odpowiedzią na pewne potrzeby, których karta debetowa nie zaspokajała.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies