Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już tylko jeden grosz. Tyle dostanie bank od płatności kartą w urzędzie. Jest nowy cennik

Obniżka prowizji interchange od transakcji w administracji publicznej została już ogłoszona przez Mastercarda i Visę i za kilkanaście dni wejdzie w życie

Zgodnie z nowymi cennikami wprowadzonymi przez Mastercarda i Visę od 1 lutego interchange na transakcje w administracji publicznej wynosić będzie nie więcej niż 1 grosz. Obecnie prowizja ta wynosi 18-20 groszy. Decyzja o obniżce, choć formalnie podjęta przez organizacje płatnicze, musiała wcześniej zostać zaakceptowana przez banki wydawców kart, bo to do ich kasy wpływają przychody z interchange.

Przeczytajcie także: Wkrótce wszyscy kurierzy DPD będą mieli terminale

Obniżka prowizji od transakcji w urzędach do wspomnianego jednego grosza jest elementem porozumienia wypracowanego przez banki i organizacje płatnicze z Ministerstwem Rozwoju w ubiegłym roku. W zamian resort miał zobowiązać się, że nie będzie podejmował prób ponownej regulacji rynku i obniżenia interchange od wszystkich transakcji bezgotówkowych, a więc także tych realizowanych w sektorze prywatnym.

Jak może jednak pamiętacie, porozumienie to, mające służyć przyspieszeniu budowy sieci akceptacji kart we wszystkich urzędach publicznych w Polsce, nigdy nie zostało podpisane przez stronę rządową. Zaś pomysł regulacji, czyli obniżenia do zera interchange na wszystkie transakcje kartami debetowymi w kraju, został przez władze MR ponownie wyciągnięty z kapelusza jesienią ubiegłego roku. I formalnie wciąż jest na stole.

Przeczytajcie także: Już 60 proc. transakcji kartami jest zbliżeniowa

Dlaczego więc banki i organizacje płatnicze zdecydowały się obniżyć mimo wszystko interchange dla transakcji w urzędach? Jak powiedział mi jeden z bankowców, po to, by pokazać chęć działania sektora finansowego na rzecz rozwoju sieci akceptacji płatności bezgotówkowych. Jego zdaniem jednak koszty obsługi transakcji nie są już barierą rozwoju obrotu bezgotówkowego, zwłaszcza w administracji. – Pokazuje to przykład pilota bezpłatnych terminali w urzędach. Transakcji jest w nich bardzo mało mimo tego, że nie generują żadnych kosztów dla urzędów. Najwyraźniej są inne przyczyny tego, że ludzie płacą gotówką – mówi z przekąsem mój rozmówca.

Z najświeższych danych przekazanych mi wczoraj przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że na koniec ubiegłego roku w ramach pilota zainstalowanych było 168 POS-ów w 130 urzędach. W grudniu dokonano w nich 5973 transakcje bezgotówkowe kartami, o łącznej wartości 820,3 tys. zł. Dla porównania w listopadzie transakcji było 3,5 tys. na kwotę 551 tys. zł. W przeliczeniu na jeden terminal w grudniu wykonano średnio ok. 36 transakcji, podczas gdy w listopadzie było to 21 transakcji. Jak widzicie, transakcyjność urządzeń rośnie, ale liczby wciąż wyglądają skromnie.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies