Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
O tym jak wycieraczka do butów mogła doprowadzić do blokady Amazona w Indiach

Koncern musiał wycofać ze sprzedaży jeden z oferowanych przez siebie produktów po tym, jak minister spraw zagranicznych Indii zagroziła, że nie wpuści do kraju żadnego z oficjeli amerykańskiej firmy

Wydawałoby się, że chodzi o błahostkę, ale kwestia sprzedawanej na kanadyjskim Amazonie wycieraczki z flagą narodową Indii oparła się aż o interwencję ministerstwa spraw zagranicznych tego kraju. Historię opisuje portal India.com. O tym, że na kanadyjskiej platformie do e-zakupów Amazon można kupić wycieraczki opatrzone flagą Indii, minister Sushma Swaraj dowiedziała się z Twittera, gdy któryś z followersów przekazał jej taką wiadomość. Jednocześnie zaapelował o interwencję.

Przeczytajcie także: Amazon: drony dostarczą paczki startując ze sterowców

Na reakcję indyjskiego MSZ nie trzeba było długo czekać. Pani minister, która jest znana z aktywności w mediach społecznościowych, także na Twitterze poinformowała, że oczekuje przeprosin od Amazona oraz natychmiastowego zaprzestania sprzedaży wszystkich przedmiotów, które mogą urażać dumę narodową obywateli jej kraju. Jednocześnie zagroziła, że jeżeli firma niezwłocznie nie zareaguje, Indie cofną wizy oraz nie wydadzą kolejnych żadnemu z oficjeli Amazona.

Przeczytajcie także: KE wyraziła zgodę na kupno Allegro i Ceneo

Dla tego giganta byłby to ogromny problem, bo Amazon właśnie postanowił zbudować w Indiach olbrzymie centrum logistyczne, w które chce zainwestować 5 mld dolarów. Według Reutersa indyjski rynek należy do najszybciej rozwijających się pod względem interesów prowadzonych przez Amazona. Amerykanie szybko zatem usunęli z kanadyjskiego serwisu trefne wycieraczki, o czym poinformowała ich rzeczniczka.

Kiedy słyszę o takiej reakcji Amazona, przypomina mi się sprawa Allegro, któremu nie przeszkadzało, że jego użytkownicy handlują nazistowskimi pamiątkami. W proteście przeciwko polityce firmy przerobiono nawet jej logo w ten sposób, że litery "ll" zamieniono na symbol SS. Fundacja Zielone Światło, która stała za akcją protestacyjną, usłyszała w 2013 r. w sądzie, że taka krytyka firmy była zbyt ostra, a handel na platformie tymi przedmiotami wciąż kwitnie. Może przydałby się protest MSZ jakiegoś wpływowego kraju, w którym prowadzą interesy nowi właściciele Allegro?

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies