Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Millennium może być kolejną instytucją, która odda bankomaty w outsourcing. Bank na razie nie potwierdza

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że ogłosił przetarg, w którym wyłoni firmę zarządzającą jego siecią bankomatów

Od kilku tygodni mówi się, że Millennium będzie kolejnym bankiem z polskiego rynku, który może zdecydować się na oddanie własnej sieci bankomatów w obce ręce. Takie posunięcie może mieć kilka zalet. Chodzi przede wszystkim o obniżenie kosztów działalności. Millennium ma ok. 500 bankomatów, których obsługa, konserwacja i amortyzacja wiąże się z wydawaniem konkretnych pieniędzy. Urządzenia nie generują jednak wielkiego przychodu np. w postaci prowizji od obsługi klientów obcych banków. Oddanie maszyn w outsourcing może oznaczać oszczędności przy zachowaniu jakości obsługi – klienci Millennium wciąż będą mogli korzystać z bankomatów jak z własnych.

Przeczytajcie także: Sieci bankomatów rywalizują o banki

Biuro prasowe Millennium na razie nie potwierdza, że bank zamierza oddać sieć swoich bankomatów w zarządzanie obcej firmie. Odpowiedź na moje pytanie w tej sprawie sugeruje jednak, że, jak to się mówi, coś jest na rzeczy. – Bank cyklicznie weryfikuje procesy w oparciu o rozwiązania dostępne na rynku. Celem jest ich optymalizacja i stałe podnoszenie jakości usług dla klientów. Jednakże zakres i wyniki prowadzonych przetargów nie są prezentowane w trakcie ich trwania – odpisano mi w mejlu.

Tymczasem na outsourcing bankomatów w ostatnim czasie zdecydowało się kilka dużych banków na polskim rynku. Najnowszy przykład to Raiffeisen Polbank, który nawiązał w tej kwestii współpracę z Euronetem. Wcześniej zarządzanie bankomatami sieci Planet Cash oddał BGŻ BNP Paribas a jeszcze wcześniej – ING Bank Śląski.

Przeczytajcie także: Największe sieci bankomatów w Polsce

Problem z bankomatami w Polsce istnieje od kilku lat. Przyczyna to niska prowizja, jaką operator urządzenia dostaje za każdą wypłatę. Obecnie to 1,2-1,3 zł od transakcji, niezależnie od jej wartości. Przy rosnącej średniej wysokości wypłaty oznacza to, że właściciele maszyn ponoszą coraz wyższe koszty związane z zaopatrzeniem urządzeń w gotówkę oraz utrzymywaniem odpowiednich zapasów banknotów.

Jednocześnie jednak przychody z tytułu obsługi wypłat spadają, bo ich liczba zmniejsza się. W sytuacji, gdy banki uzyskiwały wysokie przychody z obsługi transakcji bezgotówkowych kartami, mogły pozwolić sobie na dokładanie do bankomatów. Ale dziś, gdy prowizja od płatności mocno spadła, wydaje się, że konsolidacja sieci bankomatowych w Polsce wokół niezależnych operatorów może być nieunikniona.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies