Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sieci bankomatów rywalizują o względy banków. Coraz więcej instytucji stawia na outsourcing urządzeń

Zmniejsza się grono banków, które samodzielnie obsługują sieci bankomatów. Ostatnio opuścił je Raiffeisen Polbank. Niedawno zrobiły to BGŻ BNP Paribas i ING Bank Śląski

Raiffeisen Polbank poinformował klientów na swojej stronie internetowej, że właśnie trwa proces przeniesienia obsługi bankomatów dostępnych w oddziałach do firmy Euronet. Z informacji uzyskanej w biurze prasowym banku wynika, że instytucja posiada obecnie 278 urządzeń zlokalizowanych w swoich placówkach. Przejęcie obsługi bankomatów ma nie wpłynąć na warunki korzystania z nich oferowane klientom. Ponadto bankomaty mają pozostać własnością banku, a Euronet będzie je obsługiwał i reagował na ewentualne problemy czy reklamacje.

Przeczytajcie także: W kolekturach Lotto wkrótce zapłacicie kartami

Raiffeisen Polbank to nie pierwszy bank, który w ostatnim czasie zdecydował się na oddanie zarządzania nad swoimi bankomatami niezależnej sieci. Przypomnę, że w ostatnim czasie zrobiły to przynajmniej dwie duże instytucje, czyli ING Bank Śląski oraz BGŻ BNP Paribas. Obie zdecydowały się na outsourcing urządzeń do sieci Planet Cash. Ten pierwszy przekazał w zarządzanie wszystkie bankomaty wolno stojące, zlokalizowane poza oddziałami banku (prawie 400 sztuk). Natomiast BGŻ BNP Paribas całkowicie zrezygnował z własnych bankomatów na rzecz Planet Cash, przekazując jej ponad 500 maszyn.

Outsourcing bankomatów to jeden z pomysłów banków na ograniczenie kosztów działalności. Obsługa gotówkowa wciąż jest ważna dla dużej części klientów. Ich wymagania dodatkowo rosną, bo zależy im by swój bankomat mieć pod nosem, a nie musieć szukać go po całym mieście. Aby temu wymaganiu sprostać, bank musi inwestować w ogromną własną sieć bankomatów (tak robią m.in. PKO, BZ WBK czy Pekao). Alternatywą jest umowa partnerska z siecią niezależną.

Przeczytajcie także: Pilot terminali w urzędach przedłużony

Innym rozwiązaniem mogą być kontrakty bilateralne zawierane pomiędzy bankami a właścicielami bankomatów. Wówczas klient banku może korzystać z takiego urządzenia jak z maszyny własnego banku i nie płaci za to prowizji. Biuro prasowe właściciela Planet Cash podaje, że tylko z bankomatów tej sieci wypłaty gotówki na preferencyjnych warunkach dokonywać może ponad 14 mln klientów banków z Polski. Są wśród nich użytkownicy kart mBanku, ING Banku Śląskiego, Banku Pocztowego, Millennium, Getinu czy Aliora.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies