Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Resort cyfryzacji rezygnuje z SMS-ów w mDokumentach? Ministerstwo wyjaśnia

Resort tłumaczy, że obecnie realizowanych jest kilka koncepcji mobilnych dokumentów, a pomysłu wykorzystania do tego SMS-ów jeszcze nie zarzucono

Zapewne pamiętacie mój środowy tekst o mDokumentach. Napisałem w nim, że wygląda na to, iż do weryfikacji tożsamości zamiast SMS-ów będzie wykorzystywany tworzony właśnie przez telekomy system Mobile Connect. Jeśli nie czytaliście zachęcam do przeczytania, znajdziecie go tutaj.

Do artykułu na Twitterze odniosła się minister cyfryzacji, Anna Streżyńska.

Przeczytajcie także: Mobile Connect. Sposób potwierdzania tożsamości w internecie

Jeżeli jesteście po lekturze mojego tekstu, pewnie przyznacie, że nie piszę w nim, iż resort cyfryzacji rezygnuje z mDokumentów. Napisałem natomiast, że do realizacji projektu zamierza użyć nowocześniejszego rozwiązania przygotowywanego właśnie przez operatorów komórkowych. Potwierdziły to wszystkie moje źródła. Tak też rozumiem komunikat ministerstwa. Sami zresztą popatrzcie:

"Mobile Connect to rozwiązanie, które po wdrożeniu pozwoli na uwierzytelnienie i autoryzację obywateli w systemach administracji publicznej za pomocą telefonu. Dzięki niemu obywatel, który ma komórkę będzie mógł skorzystać z dostępu do portali lub usług on-line za pomocą bezpiecznego indywidualnego hasła (PIN) i tym sposobem np. załatwić sprawę urzędową bez wychodzenia z domu. W administracji publicznej mechanizm Mobile Connect będzie mógł znaleźć zastosowanie m.in. w projekcie wprowadzenia mobilnej wersji dokumentów, nad którym pracuje Ministerstwo Cyfryzacji (dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta oraz potwierdzenie polisy OC przez komórkę) oraz w Profilu Zaufanym („eGO”)."

Przeczytajcie także: Logowanie do usług w sieci może być bardzo proste

Poprosiłem więc rzecznika ministerstwa, Karola Manysa, aby wytłumaczył, co konkretnie minister Anna Streżyńska pragnie sprostować. Okazuje się, że to, że w początkowej fazie projekt mDokumenty, będzie realizowany także z wykorzystaniem wiadomości SMS.

- mDokumenty to potwierdzanie tożsamości. SMS-y czy Mobile Connect to autoryzacja. Komplementarne, wzajemnie uzupełniające się rozwiązania. Oba będą realizowane. Niewykluczone, że w mDokumentach w przyszłości wiodący będzie Mobile Connect. Trwają warsztaty jak to rozwiązanie będzie działać w praktyce, toczą się testy. Mobile Connect to plan na przyszłość. Na razie wiemy, że system SMS-owy działa i w początkowej fazie to on będzie wykorzystywany – wyjaśnił Manys.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies