Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Resort cyfryzacji rezygnuje z SMS-owych mDokumentów. Ma nowy pomysł na dowód w komórce

Nowe mDokumenty wykorzystywać będą przygotowywaną przez operatorów komórkowych usługę Mobile Connect

Pamiętacie konferencję prasową minister Anny Streżyńskiej i prezentację projektu mDokumenty? W tym tekście możecie przeczytać, w jaki sposób planowano zastąpić tradycyjny dowód osobisty i inne dokumenty, by służby mundurowe i urzędnicy mogli zidentyfikować obywatela. Cały system miał być oparty na przesyłanych za pomocą SMS-ów kodach. Wygląda na to, że po krytyce z różnych stron, także innych resortów, ministerstwo przemyślało sprawę i postawi jednak na nowocześniejsze rozwiązanie.

Przeczytajcie także: MSWiA: nie dla mDokumentów na tym etapie

Resort poinformował o tym w komunikacie, który został opublikowany przed chwilą na stronie internetowej. Wynika z niego, że administracja do planowanych e-usług wykorzysta przygotowywaną właśnie przez operatorów komórkowych usługę Mobile Connect.

Opisałem ją dokładnie przedwczoraj w tym tekście. Dlatego tylko w wielkim skrócie wyjaśnię, że to oferowane przez telekomy uniwersalne rozwiązanie potwierdzające tożsamość, umożliwiające bezpieczne korzystanie z serwisów internetowych i aplikacji bez loginów i haseł. Może być stosowane także do autoryzacji transakcji bankowych. Działa poprzez powiązanie użytkownika z telefonem komórkowym.

Co istotne, działa nie tylko na smartfonach, ale także na starszych modelach komórek, a do potwierdzenia tożsamości użytkownika nie jest potrzebne połączenie telefonu z internetem. Wystarczy zwykły zasięg sieci komórkowej. Ministerstwo zapowiada, że pilotaż mDokumentów w nowej odsłonie ruszy w II kwartale 2017 r. a pełne wdrożenie usługi nastąpi do końca przyszłego roku.

Przeczytajcie także: Już aktywujecie Profil Zaufany przez bank

Z moich informacji wynika, że dotrzymanie tych terminów może być trudne. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że prace nad Mobile Connect nie są tak samo zaawansowane u wszystkich operatorów. Właściwie gotowe do komercyjnego wdrożenia w pierwszej połowie 2017 r. mają być tylko dwie sieci, Orange i T-Mobile. Moje źródło twierdzi natomiast, że Play i Plus opierały się przed podaniem jakiegokolwiek terminu. Tym informacjom zaprzecza Marcin Gruszka, rzecznik Play. – Sprawa jest dla nas bardzo istotna. Zobowiązaliśmy się do tego, że Mobile Connect dla pilotażu mDokumentów uruchomimy w I połowie 2017 r. i tak będzie – podkreśla Gruszka.

Drugi problem, to czas potrzebny do zbudowania fragmentu infrastruktury łączącej Mobile Connect z platformą eGO (Profil Zaufany) i służącej do rozpoznania, do której sieci należy numer telefonu podawany podczas weryfikacji tożsamości.

W komunikacie czytam także, że już wkrótce dzięki Mobile Connect umowy będzie można zawierać całkowicie cyfrowo. Za tym enigmatycznym określeniem kryje się to, co zyskają na tym projekcie telekomy. Resort planuje zmiany w Prawie telekomunikacyjnym, które umożliwią zawieranie umów z operatorami bez potrzeby wysyłania ich do Was kurierem. Potwierdzicie je także przy pomocy Mobile Connect na Waszych telefonach. To oznacza ogromne oszczędności po stronie operatorów komórkowych, a dla Was większą wygodę.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies