Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ile punktów karnych dostaliście od drogówki? Nie pamiętacie? Od kwietnia sprawdzicie to w internecie 

Jest już projekt ustawy, która to umożliwi. Nowe przepisy zlikwidują też zmorę dostarczania do urzędów różnego rodzaju zaświadczeń, jednak nie wszystkich i najwcześniej za dwa lata

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już od 1 kwietnia 2017 r. przez internet będziecie mogli sprawdzić, ile punktów karnych otrzymaliście od policji za naruszenie przepisów drogowych. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało właśnie w sieci projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje taką możliwość.

Przeczytajcie także: Mandat od drogówki zapłacicie kartą po wykroczeniu

W uzasadnieniu projektu czytam, że informacja o przypisanej kierowcy łącznej liczbie punktów będzie udostępniana po uwierzytelnieniu osoby, której dane dotyczą, profilem zaufanym na ePUAP.

Nowelizacja zawiera także bardzo istotne propozycje zmian, które powinny znacznie uprościć ubieganie się o różnego rodzaju świadczenia, a przynajmniej ograniczyć towarzyszącą temu biurokrację. Ministerstwo proponuje, by urzędy rozpatrujące wnioski obywateli same uzyskiwały w odpowiednich rejestrach niezbędne w procedowaniu wniosków informacje, a nie wymagały dostarczania zaświadczeń od tych, którzy o pomoc zabiegają.

Przeczytajcie także: Terminale w urzędach: transakcji szybko przybywa

Propozycja dotyczy świadczeń rodzinnych, świadczeń w przypadku bezskutecznej egzekucji alimentów, Karty Dużej Rodziny oraz świadczeń wychowawczych, a także powiązanych z tym rejestrów: Systemu Informacji Oświatowej, Centralnego Wykazu Ubezpieczonych oraz ogólnopolskiego wykazu studentów.

Na to udogodnienie jednak przyjdzie Wam trochę poczekać - w projekcie zapisano, że ta część przepisów zaczęłaby obowiązywać dopiero po 24 miesiącach od dnia wejścia w życie nowej ustawy.

Projekt będący częścią rządowego programu Paperless/cashless trafi teraz do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a także do konsultacji z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Fot. Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Poznaniu

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies