Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płatności HCE w Getinie już są, ale nie do końca

Bank chwali się, że już testuje nowy system transakcji mobilnych. Ale klienci dostaną do niego dostęp dopiero za trzy miesiące.

Z informacji prasowej, jaką przed chwilą dostaliśmy z Getin Banku wynika, że już pod koniec ubiegłego roku rozpoczął on pilotaż mobilnych płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem technologii HCE. Na dowód tego, że rozwiązanie działa, do informacji prasowej załączone zostały zrzuty z ekranu telefonu, którym przeprowadzono transakcję zbliżeniową. Przy wdrażaniu tej technologii bank współpracuje z organizacją Visa.

Zgodnie z deklaracją banku aby rozpocząć płatności telefonem klient będzie musiał jedynie ściągnąć z marketu Google Play aplikację mobilną Getinu, zainstalować ją a następnie zarejestrować w systemie transakcyjnym mobilną kartę Visa. W celu wykonania transakcji klient będzie logować się do apki i przykładać telefon do zbliżeniowego czytnika w sklepie. Płatności do 50 zł mają być realizowane bez autoryzacji PIN-em. Niestety, zawiedzie się ktoś, kto już dziś chciałby sprawdzić jak działa pierwsze polskie HCE od Visy. Getin informuje, że dla szerszego grona klientów rozwiązanie zostanie udostępnione dopiero na przełomie marca i kwietnia.

Tymczasem już od paru tygodni płatności HCE działają w Pekao. Bank wdrożył je do aplikacji PeoPay przy współpracy z MasterCardem. Natomiast we wrześniu ubiegłego roku o rozpoczęciu prac nad HCE z Visą informował BZ WBK. Wtedy wydawało się, że będzie on pierwszą instytucją w Polsce, która zaoferuje swoim klientom tę technologię. Czy zostanie wyprzedzony również przez Getin albo jeszcze inny bank? Zobaczymy. Przypomnijmy, że ostatnio biuro prasowe Visy informowało o 9 bankach, które chcą z nią robić HCE. Natomiast MasterCard przy okazji startu tego rozwiązania w Pekao zadeklarował, że wdraża je także w innych instytucjach, choć uchylił się od podania informacji, w których. Wygląda więc na to, że rok 2015 będzie bardzo ciekawy w segmencie płatności mobilnych zwłaszcza, że dzięki zmianom w ustawie o usługach płatniczych banki będą mogły zarabiać na nich więcej niż na tradycyjnych kartach.

Natomiast technologia HCE w krótkim czasie może stać się standardem na rynku płatności mobilnych. Rozwiązanie to umożliwia przechowywanie danych karty w chmurze obliczeniowej, dzięki czemu do oferowania płatności nie jest potrzeba zgoda operatora telefonii komórkowej, tak jak dzieje się to w przypadku tzw. modelu simcentrycznego. To wielka przewaga HCE nad tym standardem, w którym dane karty znajdują się na karcie SIM smartfona a telekom inkasuje za to opłatę od banku. To skomplikowany i drogi system. Natomiast płatność telefonem za pomocą modułu bezstykowego jest niemal tak prosta, jak kartą zbliżeniową. To z kolei przewaga nad mobilnymi płatnościami inicjującymi transakcję poprzez ręcznie wpisywany kod. Tak się dzieje np. w Bliku, budowanym przez Polski Standard Płatności.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies