Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zarabiając na handlu bitcoinami trzeba płacić podatek. Już wiadomo jaki

Sprzedając cyfrową walutę nie trzeba odprowadzać podatku VAT, ale dochodowy już tak, według skali

Z interpretacji Ministerstwa Rozwoju i Finansów wynika, że osoby handlujące kryptowalutami są zobowiązane do odprowadzania podatku dochodowego według skali podatkowej, czyli według stawek 18 i 32 proc. – Przychody z wymiany jednostek bitcoin na walutę (krajową lub zagraniczną) co do zasady zaliczane są do źródła przychodu, jakim są prawa majątkowe – wyjaśnił wiceminister finansów Piotr Nowak w odpowiedzi na interpelację poselską. Oznacza to zatem, że handlujący kryptowalutami muszą też składać roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36.

Przeczytajcie także: HCE wystartowało w Millennium

O sprawie pisze dzisiejsza Rzeczpospolita. Interpretacja resortu finansów jest ważna o tyle, że dotąd nie było to jasne więc pojawiały się sprzeczne informacje co do formy opodatkowania dochodów z handlu cyfrowymi pieniędzmi. Według niektórych z nich dochody ze sprzedaży np. bitcoinów miały być opodatkowane 3-proc. ryczałtem.

Przeczytajcie także: W styczniu na poczcie zapłacicie Blikiem

Gazeta pisze również, że ministerstwo wyjaśniło także kwestię naliczania podatku VAT od cyfrowych walut. Miał w tym pomóc pewien wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym wskazano, że jedynym przeznaczeniem kryptowaluty jest funkcja środka płatniczego. Dla celów opodatkowania VAT wirtualna waluta jest więc traktowana jak środek płatniczy i jest zwolniona od podatku. – Wyrok ma również to znaczenie, że w pewien sposób legitymizuje korzystanie z walut wirtualnych – napisał wiceminister Nowak.

Źródło: Rzeczpospolita str. C4

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies