Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bitcurex przyznaje, że został zhakowany i utracił część pieniędzy klientów

Zarząd spółki 17 października zawiadomił prokuraturę o popełnieniu przestępstwa. Operator giełdy rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń od klientów, którzy żądają zwrotu środków

Jedna z najstarszych w Polsce platform do handlu Bitcoinem – Bitcurex przestała funkcjonować w połowie października. Na stronie internetowej giełdy pojawiła się wówczas plansza z informacją o przerwie związanej z pracami konserwacyjnymi. Natomiast serwis Bitcoin.pl poinformował, że przed zamknięciem giełdy 13 października z jej adresu mogło zniknąć 2,3 tys. BTC, czyli prawie 6 mln zł. Dzisiaj w komunikacie, który pojawił się na stronie bitcurex.com spółka Digital Future, która jest właścicielem giełdy, przyznała, że padła ofiarą hackerów.

Przeczytajcie także: Bitcurex leży. Operator rozwiązuje problem albo gra na czas

- W dniu 13.10.2016 w wyniku działania osób trzecich systemy informatyczne serwisu www.bitcurex.com / www.bitcurex.com zostały uszkodzone poprzez zewnętrzną ingerencję w automatyczne gromadzenie i przetwarzanie danych informatycznych. Konsekwencją tych działań jest utrata części aktywów zarządzanych przez bitcurex.com / www.dashcurex.com – czytamy w komunikacie.

Digital future złożyła też do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Spółka zastrzega, że zawarła już umowy z wyspecjalizowanymi firmami, które przeprowadzą audyt bezpieczeństwa, wdrożą procedury naprawcze a przede wszystkim zajmą się "monitorowaniem utraconych środków". Na mocy porozumienia z inwestorem, spółka zostanie też dokapitalizowana kwotą, która pozwoli wznowić działalność giełdy oraz zwrócić pieniądze jej klientom.

Przeczytajcie także: To nie wpłynie dobrze na opinię o kryptowalutach

Ci, jeśli chcą zrezygnować z usług Bitcurex i odzyskać środki, mogą to uczynić przesyłając specjalny formularz wraz z załącznikami – wzór umieszczono na stronie internetowej serwisu. Giełda ma ruszyć ponownie 30 listopada 2016 r.

Jak pisał Jacek Uryniuk w tym tekście, kupujący bitcoiny używają giełd nie tylko jako platformy do zakupu czy sprzedaży cyfrowych pieniędzy, ale przechowują na ich serwerach także środki w depozycie. Tymczasem giełdy te nie są objęte ani funduszem gwarancyjnym, jak banki, ani nie są ubezpieczone od zdarzeń losowych, a każde z nich może oznaczać utratę pieniędzy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies