Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jeżeli można tak wyciągać pieniądze z bankomatów, to dlaczego nie wpłacać we wpłatomatach? Nowa usługa Blika

Prawdopodobnie PKO jako pierwszy zaoferuje klientom możliwość dokonywania wpłat gotówki przy pomocy kodów Blik

To na razie informacja nieoficjalna, ale uzyskana w źródle, które dotąd mnie nie zawiodło. Banki oferujące system płatności mobilnych Blik chcą udostępnić swoim klientom możliwość dokonywania za jego pomocą wpłat we wpłatomatach. Transakcja będzie, można powiedzieć, odwrotnością wypłaty gotówki z bankomatu przy pomocy Blika. Czyli po podaniu we wpłatomacie kodu Blik wygenerowanego w aplikacji mobilnej, klient będzie identyfikowany, a następnie będzie mógł wpłacić na swój rachunek gotówkę.

Przeczytajcie także: Alipay zdobył przyczółek w Europie

Najbardziej zaawansowany w pracach nad wdrożeniem takiej usługi jest PKO BP. Nie udało mi się jednak uzyskać informacji o jakiejkolwiek, choćby przybliżonej dacie wdrożenia. Raczej nie będzie to w tym roku. Ponadto z tego co wiem, drugim bankiem planującym udostępnienie wpłat Blikiem jest Millennium. Staram się to potwierdzić w tej instytucji.

Wpłaty gotówki przy pomocy kodów Blik klienci poszczególnych banków będą mogli realizować wyłącznie w urządzeniach swoich banków. Podobnie zresztą jak dziś mogą to robić za pomocą kart płatniczych. To sugeruje, że inicjatywa wprowadzenia nowej usługi jest pomysłem banków a nie spółki zarządzającej Blikiem. Być może jeżeli w przyszłości Polski Standard Płatności udostępni wpłaty jako usługę systemową, będzie można ją realizować w różnych wpłatomatach bez względu na to, w którym banku klient ma konto.

Przeczytajcie także: Android Pay w Polsce już w przyszłym tygodniu

Tymczasem wpłaty gotówki w urządzeniach automatycznych to szybko rosnący biznes. NBP podaje, że w II kw. 2016 r. tego rodzaju transakcji było 9,3 mln o łącznej wartości już 14,6 mld zł. Dla porównania w II kw. 2015 r. wpłat było 7,5 mln o wartości 13,7 mld zł a jeszcze w roku 2014 było ich 2,2 mln na kwotę 2,1 mld zł. To ze względu na ten wzrost coraz więcej bankomatów wymienianych jest na urządzenia dwufunkcyjne. O tym, ile jest w Polsce wpłatomatów, dowiedziecie się z raportu Cashless, który znajdziecie tutaj.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies