Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Chcą wykorzystać karty płatnicze do obsługi imprez masowych. Ciekawa koncepcja zastosowania tokenizacji

Na pomysł, jak zwiększyć bezpieczeństwo uczestników wydarzeń sportowych czy artystycznych wpadła firma MCX Systems

Jeżeli nie pracujecie w branży płatniczej, to nazwa tej firmy nie musi Wam dużo mówić. Ale to właśnie spółka MCX Systems jest sprawcą zamieszania ze Świebodzicami, w których wprowadziła system poboru opłat za przejazdy komunikacją miejską na wzór londyńskiego. Działa to tak, że wchodzicie do autobusu i zbliżacie kartę bankową do kasownika. Następnie, w razie kontroli, pokazujecie ją tylko obsłudze, która za pomocą terminala sprawdza w systemie, czy rzeczywiście zapłaciliście za przejazd. Teraz ten sam pomysł MCX Systems chce wykorzystać do obsługi imprez masowych. Koncepcja taka została zaprezentowana na konferencji Payment Meeting, która dziś odbyła się w Warszawie pod patronatem Cashless.

Przeczytajcie także: Już 600 tys. razy zapłaciliście kartą na Poczcie

Jak mówił Grzegorz Wojtenko, prezes MCX Systems, służby obsługujące stadiony czy hale koncertowe, są w stanie zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo wewnątrz tych obiektów dzięki bramkom, przez które przejść muszą wszyscy uczestnicy imprez i na których zatrzymywane są potencjalnie niebezpieczne jednostki. Problem w tym jednak, że liczby bramek nie da się zwiększać w nieskończoność, więc często ustawiają się przed nimi kolejki. A jeżeli tak, to np. do ataku terrorystycznego może dojść nie na stadionie tylko przed nim. – Proponujemy więc rozwiązanie Smart Stadium, które takie ryzyko może w znacznym stopniu zredukować – powiedział Wojtenko.

Koncepcja ta polega więc przede wszystkim na wprowadzeniu zasady, iż za bilet na mecz czy koncert można zapłacić wyłącznie kartą bankową. Dzięki temu uczestnik imprezy musi ujawnić swoją tożsamość, gdyż większość użytkowników kart to jednocześnie posiadacze kont osobistych, którzy są łatwo identyfikowalni w systemie bankowym. Następnie obsługa imprez wyposażona w mobilne terminale płatnicze, będzie mogła sprawdzać ważność biletów nie tylko na bramkach, ale w dowolnym miejscu wokół stadionu czy hali widowiskowej. Dzięki temu tłumy przed bramkami mają być mniejsze.

Przeczytajcie także: Wiceminister: polska karta wystartuje w przyszłym roku

Zdaniem prezesa MCX Systems Smart Stadium ma być bezpieczne od strony ochrony środków na rachunkach dzięki zastosowaniu tokenizacji – w systemie stadionowym nie będą przechowywane dane kart płatniczych, tylko powiązane z nimi tokeny. Tokeny te nie będą mogły być wykorzystane w żaden inny sposób, wyłącznie do zakupu biletu na mecz na nazwisko właściciela karty.

Pomysł przedstawiony przez Grzegorz Wojtenko jest ciekawy i po raz kolejny dowodzi, na jak wielką zmianę na rynku pozwala tokenizacja. Widzicie, że dzięki temu wynalazkowi możliwa jest nie tylko eksplozja coraz to nowych pomysłów na płatności mobilne. Zdaniem prezesa MCX Systems zainteresowanie wykorzystaniem przedstawionego przez niego rozwiązania jest spore. Wśród podmiotów, z którymi na ten temat prowadzi rozmowy, są między innymi administratorzy obiektów oraz związki sportowe.

Mam tylko jeden problem z pomysłem MCX Systems. Jeżeli dobrze zrozumiałem Grzegorza Wojtenko, prędzej czy później zidentyfikowani ludzie z ważnymi biletami i tak będą musieli zostać sprawdzeni, czy nie wnoszą na mecz albo koncert broni lub materiałów wybuchowych przechodząc przez bramki. Kolejka przed nimi, choć być może mniejsza ze względu na brak konieczności kontroli biletów, i tak będzie się tworzyć. Koncepcja Smart Stadium nie rozwiązuje więc całości problemu.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies