Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rosja z pomocą UnionPay chce ominąć międzynarodowe sankcje finansowe

Narodowy schemat płatniczy Mir ma współpracować z chińskim UnionPay. To odpowiedź Putina na zachodnie sankcje gospodarcze nałożone na jego kraj w odpowiedzi za zajęcie Krymu

Rosja poważnie rozważa możliwość harmonizacji swojego schematu płatniczego Mir z chińskim systemem UnionPay – poinformował Reuters. Premier Dmitrij Miedwiediew miał o tym wspomnieć podczas wywiadu emitowanego w chińskiej telewizji rządowej. Jego zdaniem takie działanie zwiększy wiarygodność międzynarodowych rozliczeń finansowych Rosjan i zmniejszy uzależnienie rosyjskiej gospodarki od takich organizacji jak SWIFT.

Przeczytajcie także: Turcy stawiają na lokalny system kartowy

Rosyjskie władze liczą na to, że poprzez współpracę i np. wydawnie kart z logo obu organizacji czyli Mir z coraz częściej akceptowanym na świecie chińskim UnionPay ominą sankcje gospodarcze nałożone na nich przez Unię Europejską i USA w 2014 r. za zajęcie Krymu. W wyniku tej decyzji m.in. międzynarodowe organizacje płatnicze Visa i Mastercard zaprzestały obsługiwania kart wydanych przez niektóre rosyjskie banki. Dla prominentnych członków tamtejszych władz wprowadzono także utrudnienia wizowe.

Przeczytajcie także: Chińskie karty zaczynają rozpychać się na świecie

Rosyjski schemat płatniczy Mir został utworzony w 2015 r., przede wszystkim w reakcji na nałożone na Rosję sankcje gospodarcze. Od momentu wydania pierwszej karty Mir w grudniu 2015 r. krajowa sieć akceptacji stopniowo się powiększa o kolejne punkty handlowe i usługowe. W lipcu dołączyły do niej restauracje McDonald's a w sierpniu hipermarkety Auchan. Nadal jednak pozostaje problem akceptacji kart Mir poza granicami kraju. Ma go rozwiązać współpraca z UnionPay. Ze względu na Ukrainę, osobiście mam nadzieję, że łatwo im nie pójdzie.

Źródło: Finextra

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies