Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W II kw. liczba transakcji Blikiem wzrosła o 48 proc. Imponujące, ale w liczbach bezwzględnych to wciąż wygląda skromnie

Z raportu NBP na temat systemów płatności w okresie od kwietnia do czerwca wynika, że największy udział w transakcjach Blikiem cały czas mają wypłaty z bankomatów

Narodowy Bank Polski opublikował swój dokument wczoraj popołudniu. Raport donosi, że na koniec czerwca bieżącego roku Blik miał ok. 2 mln użytkowników. Płatności tym instrumentem miało przyjmować ponad 157 tys. punktów handlowo-usługowych, z czego 36,2 tys. to sklepy internetowe. Blika obsługiwało 152 tys. terminali POS oraz 14,3 tys. bankomatów.

Raport banku centralnego podaje również, że w II kw. przez Blika przeszło ok. 1,1 mln transakcji. To wzrost w porównaniu z I kw. aż o 48 proc. Wygląda to imponująco i świadczyć może o rosnącej popularności i znajomości tego instrumentu wśród klientów banków. Trzeba jednak pamiętać, że liczba transakcji Blikiem w porównaniu z liczbą transakcji kartami wygląda wciąż bardzo skromnie. Przypomnę, że samych płatności bezgotówkowych plastikami w II kw. było 812 mln.

Przeczytajcie także: Trwają rozmowy nad wejściem Pekao do Blika

NBP podaje ponadto, że wartość operacji przeprowadzonych przy użyciu Blika wyniosła w II kw. prawie 255 mln zł, co oznacza kwartalny wzrost o 39 proc. Średnia transakcja miała więc wartość ok. 229 zł.

Dokument NBP wskazuje również na zmiany w strukturze transakcji Blikiem. W okresie od kwietnia do czerwca wciąż największy udział miały wypłaty z bankomatów – 64,5 proc. W porównaniu z I kw. udział transakcji gotówkowych spadł z 66,7 proc. Na drugim miejscu znalazły się płatności w sklepach internetowych, które stanowiły 24,6 proc. (wzrost z 21 proc.). Spada zaś udział płatności w terminalach POS. W II kw. stanowiły one już tylko 8 proc. wszystkich (w I kw. było to 12 proc.).

Przeczytajcie także: Android Pay w Polsce coraz bliżej

Tu warto wspomnieć, że władze zarządzającej Blikiem spółki (PSP) informowały, iż w drugiej połowie III kw. liczba płatności w środowisku e-commerce przerosła już liczbę wypłat z bankomatów. Można spodziewać się jeszcze przyspieszenia tego procesu w kolejnych okresach, gdy banki wprowadzą uproszczony sposób płatności Blikiem w internecie, tzw. one click.

W raporcie NBP za II kw. pojawiła się także nowa pozycja odnośnie rodzaju transakcji Blikiem, a mianowicie przelewy P2P. Miało ich być 31 tys. Przypomnę, że niedawno Grzegorz Długosz, prezes PSP zadeklarował, że we wrześniu użytkownicy Blika wykonali grubo ponad 50 tys. płatności P2P.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies