Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy P2P Blikiem załapały? We wrześniu było ich już ponad 50 tys.

Nie wierzyłem, że przekazywanie pieniędzy z telefonu na telefon jest Wam do szczęścia potrzebne. Ale te statystyki powodują, że być może zmienię zdanie

Tak zwane przelewy P2P, czyli pomiędzy klientami indywidualnymi np. za pośrednictwem aplikacji mobilnej, Facebooka czy e-maila, zaczęły robić w Polsce karierę medialną kilka lat temu. Wydaje mi się, że mogło to się zacząć wraz z debiutem banku Alior Sync, który umożliwił przekazywanie pieniędzy za pośrednictwem właśnie portalu społecznościowego. Nagle wielu bankowców zapragnęło mieć coś podobnego w swojej ofercie. Naśmiewałem się wtedy, że oto banki uwierzyły, iż na przelewach P2P zarobią wielkie pieniądze, bo ulubionym hobby Polaków jest przesyłanie sobie po godzinach drobnych kwot.

Przeczytajcie także: Trwają rozmowy nad wejściem Pekao do Blika

Bardzo długo mogłem się chełpić tym, że miałem rację, bo przelewy P2P w bankach, które je w jakiejś formie wprowadziły, nigdy nie cieszyły się wielką popularnością. Sam jednak zaletę tego rodzaju rozwiązania dostrzegłem kilka miesięcy temu, po tym jak transakcje P2P uruchomiły banki uczestniczące w systemie Blik. Mój mechanik wciąż nie akceptuje płatności kartą, ale chętnie korzysta ze smartfona. Teraz w dniu wymiany oleju albo opon zamiast szukać bankomatu i wyciągać gotówkę, płacę mu przelewem bezpośrednio na telefon. Pieniądze otrzymuje natychmiast, bo Blik przy transakcjach P2P korzysta z systemu Express Elixir.

Zastosowań takich przelewów może być całe mnóstwo i wydaje mi się, że wielu z Was zaczyna je dostrzegać i z nich korzystać. Świadczyć o tym mogą statystyki zarządzającej Blikiem spółki Polski Standard Płatności. Jej prezesa Grzegorza Długosza spotkałem wczoraj podczas drugiego dnia konferencji Banking Forum, która pod patronatem serwisu Cashless odbyła się w Warszawie. Zdaniem Długosza popularność przelewów P2P Blikiem z miesiąca na miesiąc rośnie. Wrzesień miał być pod tym względem rekordowy – wykonaliście grubo ponad 50 tys. takich transakcji.

Przeczytajcie także: Android Pay w Polsce coraz bliżej

To oczywiście mało nawet na tle innych operacji Blikiem. Na przykład płatności w sklepach internetowych za pomocą tego systemu jest już 350 tys. miesięcznie. Niemniej warto zauważyć, że póki co jeszcze nie wszystkie banki oferujące Blika umożliwiają też jego P2P – nie mają do tej usługi dostępu klienci T-Mobile Usług Bankowych, Aliora i Getinu. Poza tym to nowa usługa a banki jej nie reklamują. Gdy to się zmieni, można chyba oczekiwać, że wzrost liczby takich transakcji przyspieszy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies