Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie dajecie się skusić na niskie odsetki. Pogłębia się zapaść na rynku kart kredytowych

W lipcu banki wydały o 17 proc. mniej kredytówek niż przed rokiem

To że liczba kart kredytowych w Polsce spada to już nic nowego. Dzieje się tak od paru ładnych lat. O ile jednak początkowo był to efekt tzw. czyszczenia portfeli z nieużywanych plastików przez banki, o tyle obecnie to chyba świadoma decyzja klientów, którzy nie chcą pakować się w kredytówki.

Przeczytajcie także: mBank wprowadza 3D Secure

Z informacji opublikowanych dziś przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że w pierwszym wakacyjnym miesiącu banki wydały niecałe 84 tys. nowych kart kredytowych. To spadek o 16,7 proc. w porównaniu z lipcem 2015 roku. Natomiast przez pierwsze siedem miesięcy tego roku na rynku znalazło się ok. 605 tys. kredytówek. To mniej niemal o 10 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

BIK podał ponadto, że spadła również kwota limitów kredytowych przyznanych w ramach rachunków kart. W lipcu limity te wynosiły prawie 392 mln zł. Były więc niższe od tych z lipca 2015 r. o ponad 9 proc. Limity kart wydanych przez pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku wyniosły 2,8 mld zł co oznacza, że były niższe o 2,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem.

Przeczytajcie także: Rośnie popularność kart w hurtowniach

Jak widzicie spadki na rynku kart kredytowych pogłębiają się pomimo tego, że obowiązujące teraz stopy procentowe są najniższe w historii. Dzięki nim maksymalne oprocentowanie kredytu w karcie nie może być wyższe niż 10 proc. w skali roku. Liczba użytkowników kredytówek jednak spada. Ciekawe, czy ma to związek z programem 500 plus? Ponoć w firmach pożyczkowych ruch zmalał bo ludzie dostając środki od państwa nie potrzebują już tylu chwilówek. Być może ten sam efekt dotknął też karty kredytowe? Bo takiego spadku wydawnictwa jak w lipcu dawno nie widziałem.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies