Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mBank wprowadza 3D Secure i przygotowuje się na blikowego one clicka

Instytucja ogłosiła zmiany w regulaminach, które wejdą w życie w listopadzie

3D Secure to system podnoszący bezpieczeństwo transakcji kartami w internecie. Dzięki niemu płatność kartą w sieci potwierdza się hasłem SMS-owym na podobnej zasadzie jak autoryzuje się przelew w systemie bankowości elektronicznej. Wdrożenie 3D Secure wymuszają na bankach rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. W ostatnim czasie nowość tę wprowadziło kilka instytucji, m.in. Deutsche Bank, BPH czy PKO BP.

Przeczytajcie także: Terminal trafi do każdej kasy fiskalnej

Co ciekawe, jest coraz więcej przesłanek ku temu, że w przyszłości hasłem z SMS-a będziemy nie tylko potwierdzać transakcje, ale nawet samo logowanie na konto w internecie. Taki skutek może mieć unijna dyrektywa PSD II oraz opublikowany niedawno projekt wytycznych do niej, tzw. RTS-ów.

Natomiast z wprowadzanych przez mBank zmian do regulaminów można wnioskować, że instytucja przygotowuje się także do udostępnienia klientom uproszczonego procesu inicjacji płatności Blikiem w internecie. Tzw. one click tym instrumentem w dokumentach mBanku nosi nazwę: szybka płatność Blikiem. W biurze prasowym mBanku powiedziano mi jednak, że z faktu iż zapis taki znalazł się w regulaminie obowiązującym od 20 listopada, nie można wywodzić, że tego dnia bank wprowadzi to rozwiązanie do oferty. Być może stanie się to nieco później.

Przeczytajcie także: BZ WBK uruchomił MasterPassa

O tym, że kilka banków pracuje już nad wdrożeniem blikowego one clicka, wiadomo od kilku tygodni. Pisałem o tym m.in. tutaj. Proces będzie polegał na zaufaniu wybranych sklepów w aplikacji mobilnej na podobnej zasadzie, jak definiuje się stałych odbiorców w internetowym systemie transakcyjnym banku. Takie zaufanie odbywać się będzie przy wykorzystaniu tradycyjnego procesu, czyli z wykorzystaniem kodu generowanego przez aplikację. Później kodu nie trzeba będzie przekazywać, a jedynie zatwierdzać płatność w aplikacji mobilnej.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies