Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mBank wprowadza 3D Secure i przygotowuje się na blikowego one clicka

Instytucja ogłosiła zmiany w regulaminach, które wejdą w życie w listopadzie

3D Secure to system podnoszący bezpieczeństwo transakcji kartami w internecie. Dzięki niemu płatność kartą w sieci potwierdza się hasłem SMS-owym na podobnej zasadzie jak autoryzuje się przelew w systemie bankowości elektronicznej. Wdrożenie 3D Secure wymuszają na bankach rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. W ostatnim czasie nowość tę wprowadziło kilka instytucji, m.in. Deutsche Bank, BPH czy PKO BP.

Przeczytajcie także: Terminal trafi do każdej kasy fiskalnej

Co ciekawe, jest coraz więcej przesłanek ku temu, że w przyszłości hasłem z SMS-a będziemy nie tylko potwierdzać transakcje, ale nawet samo logowanie na konto w internecie. Taki skutek może mieć unijna dyrektywa PSD II oraz opublikowany niedawno projekt wytycznych do niej, tzw. RTS-ów.

Natomiast z wprowadzanych przez mBank zmian do regulaminów można wnioskować, że instytucja przygotowuje się także do udostępnienia klientom uproszczonego procesu inicjacji płatności Blikiem w internecie. Tzw. one click tym instrumentem w dokumentach mBanku nosi nazwę: szybka płatność Blikiem. W biurze prasowym mBanku powiedziano mi jednak, że z faktu iż zapis taki znalazł się w regulaminie obowiązującym od 20 listopada, nie można wywodzić, że tego dnia bank wprowadzi to rozwiązanie do oferty. Być może stanie się to nieco później.

Przeczytajcie także: BZ WBK uruchomił MasterPassa

O tym, że kilka banków pracuje już nad wdrożeniem blikowego one clicka, wiadomo od kilku tygodni. Pisałem o tym m.in. tutaj. Proces będzie polegał na zaufaniu wybranych sklepów w aplikacji mobilnej na podobnej zasadzie, jak definiuje się stałych odbiorców w internetowym systemie transakcyjnym banku. Takie zaufanie odbywać się będzie przy wykorzystaniu tradycyjnego procesu, czyli z wykorzystaniem kodu generowanego przez aplikację. Później kodu nie trzeba będzie przekazywać, a jedynie zatwierdzać płatność w aplikacji mobilnej.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies