
W dokumencie wskazano, że firmy powinny się połączyć do 30 czerwca 2026 r. Jest to jednak uzależnione od wielu czynników, m.in. odpowiednich zmian legislacyjnych
O krok bliżej do konsolidacji w grupie PZU. Ubezpieczyciel oraz bank Pekao poinformowali o podpisaniu dokumentu wstępnie ustalającego zasady współpracy obydwu firm przy potencjalnej reorganizacji grupy kapitałowej i stworzenia nowej grupy bankowo-ubezpieczeniowej.
Przypomnę, że na początku czerwca podmioty podpisały memorandum o współpracy. Celem zaplanowanych w nim zmian organizacyjnych jest doprowadzenie do uwolnienia nadwyżki kapitałowej, sięgającej 15-20 mld zł. Aby to osiągnąć, w pierwszej kolejności nastąpić ma podział PZU przez wyodrębnienie spółki holdingowej oraz w 100 proc. od niej zależnej spółki prowadzącej działalność operacyjną w zakresie ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. Następnie spółka holdingowa ma zostać połączona z bankiem Pekao, jako podmiotem przejmującym. Tym samym na czele grupy stać będzie nie ubezpieczyciel, jak do tej pory, ale bank, od którego zależne będzie PZU. Na skutek tych zmian na giełdzie notowana będzie jedna spółka o wyższej kapitalizacji i większej płynności akcji niż obecne dwie (osobno PZU i Pekao).
W ogłoszonym wczoraj wieczorem dokumencie (tzw. term sheet) PZU zadeklarowało, że podjęło już i prowadzić będzie działania zmierzające do przeprowadzenia podziału i stworzenia struktury holdingowej. Określono zasady współdziałania obu stron w dążeniu do zrealizowania planowanej transakcji, zadania do wykonania, poszczególne etapy prac. Zapowiedziano też powołanie komitetu sterującego, złożonego z prezesów PZU i Pekao oraz po jednym członku zarządu z każdej ze spółek – komitet ten określi m.in. harmonogram i kamienie milowe projektu. Wskazano także, że strony zatrudnią zewnętrznego menedżera projektu oraz utworzą grupy robocze – wspólne oraz własne – dla poszczególnych obszarów działań związanych z realizacją projektu.
Intencją stron jest zrealizowanie transakcji do 30 czerwca 2026 r. Natomiast jest to uzależnione jeszcze od szeregu czynników, m.in. m.in. wejścia w życie odpowiednich zmian legislacyjnych. Chodzi np. o nowelizację czterech ustaw (o zasadach zarządzania mieniem państwowym, prawa bankowego, o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej oraz o dystrybucji ubezpieczeń), uzgodnienie i zawarcie przez strony stosownej dokumentacji transakcyjnej (w terminie do 120 dni od dnia wejścia w życie koniecznych zmian legislacyjnych). Konieczne jest także uzyskanie zgody Rady Ministrów oraz szeregu zgód regulacyjnych, w szczególności Komisji Nadzoru Finansowego.