Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Alior będzie chyba pierwszym bankiem w Polsce oferującym międzynarodowy "pay". Nowe wieści z frontu

Z nieoficjalnych informacji wynika, że bank kierowany przez Wojciecha Sobieraja wysunął się na czoło wyścigu o zaoferowanie na polskim rynku płatności mobilnych od jednego z wielkich światowych koncernów

Wiosną tego roku Erika Wool z Google'a zadeklarowała, że oferowane przez jej firmę płatności Android Pay zadebiutują na polskim rynku w III kw. bieżącego roku. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj. Terminu tego prawdopodobnie nie uda się dotrzymać, ale opóźnienie ma nie być duże. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Google już w październiku ma poinformować o kolejnych rynkach, na których wystartuje Android Pay. Wśród nich ma znaleźć się także Polska a wdrożenie w pierwszym banku ma nastąpić w listopadzie.

Przeczytajcie także: Blika już więcej w internecie niż w bankomatach

Która instytucja dostąpi tego zaszczytu? Prawdopodobnie jedna z tych, które wdrażają platformy tokenizacyjne od MasterCarda (MDES) lub Visy (VEPTS) ponieważ system Android Pay oparty jest na tych rozwiązaniach. Tokenizacja zapewnia duże bezpieczeństwo korzystania z płatności mobilnych. W Polsce prace nad tymi platformami prowadzi kilka banków, m.in. Millennium, BZ WBK, ING czy Alior. I to ten ostatni bank ma być jako pierwszy gotowy na wdrażanie płatności mobilnych oferowanych przez dużych międzynarodowych graczy. Z moich informacji wynika, że bank ma gotowy cyfrowy wallet, w którym już za kilka tygodni znajdzie się Android Pay. Umowa w tej sprawie miała już zostać podpisana. Biuro prasowe Aliora nie chciało skomentować tych informacji.

Tymczasem gruszek w popiele nie zasypia Samsung oferujący konkurencyjny system Samsung Pay. Jeszcze do niedawna firma ta odgrażała się nieoficjalnie, że wyprzedzi Google'a z wdrożeniem w Polsce swojego "pay"-a. Jednak teraz wiele wskazuje na to, że wdrożenie Samsung Pay nad Wisłą zostało przesunięte z nieznanych mi przyczyn na przyszły rok. Być może to wynik kryzysu związanego z wybuchającymi bateriami w niektórych modelach smartfonów tego producenta?

Przeczytajcie także: Carrefour uruchamia własne płatności mobilne

Maciej Dylewski, odpowiedzialny za Samsung Pay w Polsce stwierdził w rozmowie z Cashless, że termin startu tego rozwiązania w bankach z Polski zostanie ogłoszony w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Na pytanie, czy to prawda, że debiutu nie należy spodziewać się w tym roku, odmówił komentarza. Tak czy siak wdrożenie Samsung Pay w Polsce jest chyba przesądzone. Otwartą pozostaje tylko kwestia, kiedy to nastąpi. Natomiast nic nie słychać na razie jakoby w najbliższym czasie dojść miało do udostępnienia przez któryś bank znad Wisły systemu Apple Pay.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies