Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
KNF też się myli. Urzędnicy niesłusznie wykreślili z rejestru osiem MIP-ów

Omyłkę zauważyła kancelaria prawna monitorująca rejestry prowadzone przez regulatora rynku finansowego

Jak informowaliśmy w tekście Kolejnych 12 spółek wykreślonych z rejestru MIP, 2 czerwca 2025 r. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat, w którym powiadomiła o wykreśleniu szeregu podmiotów z rejestru małych instytucji płatniczych. Jak się okazuje, część z nich usunięto niesłusznie.

Jako podstawę prawną wykreślenia wskazano art. 142 ust. 1 pkt 11 ustawy o usługach płatniczych – czyli niewykonywanie działalności płatniczej przez 12 kolejnych miesięcy. Decyzja nadzoru wywołała konsternację w zespole Fintech kancelarii Dudkowiak Putyra sp.k. Prawnicy reprezentujący poszkodowane podmioty zauważyli, że wśród wykreślonych spółek znalazły się cztery instytucje wpisane do rejestru zaledwie kilka miesięcy temu. Chodzi o podmioty: NOTA sp. z o.o., GTXN POLAND sp. z o.o., NEXWAVEPAY sp. z o.o. oraz BERGOPAY sp. z o.o.

Przeczytajcie także: KNF: dostawcy płatności odroczonych nie mogą omijać ustawy o kredycie konsumenckim

Z dostępnego w dniu 2 czerwca rejestru MIP jednoznacznie wynikało, że wymienione cztery spółki zostały z niego wykreślone.

– Znamy biznes naszych klientów, daty wpisów do rejestru, i konsultujemy z nimi start ich działalności operacyjnej. Wiedzieliśmy zatem, że każda z wymienionych spółek figurowała w rejestrze znacząco krócej niż 12 miesięcy, jak sugerował komunikat KNF. To oznaczało, że wskazana przez KNF przesłanka wykreślenia nie miała zastosowania – opowiada współkierownik Działu Fintech w kancelarii Dudkowiak Putyra, radca prawny Piotr Glapiński. Dodaje, że prawnicy natychmiast interweniowali w Departamencie Bankowości Równoległej w tej sprawie. – Jeszcze tego samego dnia KNF poinformowała nas, że wykreślenie wskazanych MIP-ów nastąpiło na skutek błędu technicznego – przyznaje mecenas Glapiński. Tego samego dnia komisja przywróciła sporne wpisy do rejestry MIP, a także cztery inne spółki, które – jak widać – również zostały wykreślone niesłusznie.

Przeczytajcie także: Bankomaty Revoluta stanęły w Hiszpanii

Oficjalnych przeprosin od nadzoru nie było, ale rzecznik prasowy KNF, Jacek Barszczewski przyznaje, że doszło do błędu. Na moje pytanie w tej sprawie odpisał lakonicznie: "Była korekta, informacja jest w tym komunikacie" i podał link prowadzący do odpowiedniej strony internetowej. Rzeczywiście jest tam informacja: "W wyniku ponownie przeprowadzonej analizy danych sprawozdawczych przekazanych przez MIP do KNF skorygowana została liczba wykreślonych podmiotów, która została podana w komunikacie KNF z 2 czerwca 2025 roku.". Sprostowanie zamieszczono dopiero dzisiaj.

Zdaniem prawników, powyższe zdarzenie pokazuje, jak ważny jest bieżący monitoring regulacyjny. Eksperci podkreślają, że natychmiastowa interwencja może być skuteczna i może zminimalizować straty wizerunkowe oraz biznesowe.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies