Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płacicie kartą i nie dają Wam paragonu? Sklep może dostać domiar podatkowy

NSA orzekł, że jeżeli raporty dobowe z kas fiskalnych nie zgadzają się z historią przyjętych transakcji kartami, służby skarbowe mogą domagać się od sprzedawcy dodatkowego podatku

O wyroku NSA pisze dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który prowadził dwa kluby, ale posiadał tylko jedną kasę fiskalną. Płatności kartami przyjmowane były w obu lokalach. Jednak nie wszystkie były nabijane na kasę fiskalną, co potwierdzili pracownicy. Zeznali, że używali tylko jednego urządzenia fiskalnego, a to uniemożliwiało nabijanie wszystkich paragonów, gdyż kluby były otwarte w tych samych godzinach.

Przeczytajcie także: Już 51 proc. transakcji kartami realizowana jest zbliżeniowo

Właściciel firmy tłumaczył, że część transakcji z terminala była ewidencjonowana na kasie fiskalnej nie w momencie dokonywania płatności tylko dopiero po zaksięgowaniu pieniędzy na rachunku firmowym. Ponadto raporty dobowe miały być drukowane przed zakończeniem sprzedaży danego dnia a paragony drukowane w późniejszym terminie.

Ale służby skarbowe nie dały temu wiary i wyliczyły należny podatek od przedsiębiorcy samodzielnie, na podstawie wyciągów z rachunku bankowego. Właściciel firmy musiał dopłacić 55 tys. zł. Decyzję potwierdził także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oraz Naczelny Sąd Administracyjny.

Przeczytajcie także: Terminale w urzędach coraz bliżej

W tym kontekście warto może przypomnieć inną sprawę na styku kasy fiskalnej i terminala do przyjmowania płatności kartami. Część sklepów internetowych nie posiada urządzeń fiskalnych, gdyż całość sprzedaży odbywa się na odległość a wszystkie przychody realizuje za pośrednictwem rachunku bankowego. Część urzędów i izb skarbowych mimo wszystko wymaga od takich przedsiębiorców posiadania kasy fiskalnej i drukowania paragonów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, str. B3

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies