Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przestępczość przenosi się do sieci. Maleje liczba kradzieży i rozbojów w świecie realnym, ale szybko rośnie w wirtualnym

W I połowie tego roku odnotowano prawie 26 tys. przestępstw internetowych. Sprawców wielu z nich nie wykryto

Jak podaje dzisiejsza Rzeczpospolita w okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku zanotowano 25,8 tys. różnego rodzaju przestępstw w cyberprzestrzeni. W tym czasie policji udało się wykryć sprawców 17,2 tys. z nich co oznacza, że wykrywalność była na poziomie 67 proc. To o wiele mniej niż w innych kategoriach. Bo np. przestępstwa narkotykowe wykrywane są w 96 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje?

Przeczytajcie także: CERT ostrzega przed mejlami od komornika

Cytowany przez gazetę adwokat Mariusz Bagiński mówi, że używane przez cyberprzestępców mechanizmy są coraz bardziej skomplikowane a policji, której brakuje sprzętu i ludzi, trudno się z tym zjawiskiem mierzyć. Kryminolog Krzysztof Kuśnierz dodaje z kolei, że trudny do spełnienia jest wymóg zdobycia twardych dowodów. Uważa ponadto, że polskie prawo nie nadąża za skomplikowaną techniką komputerową.

Eksperci uważają również, że zwykli ludzie często nie zdają sobie nawet sprawy, że mogli paść ofiarą przestępstwa internetowego. Z kolei przedsiębiorcy nierzadko zatajają fakt, że tego rodzaju sytuacja miała miejsce. Chcą w ten sposób chronić swój wizerunek i zabezpieczyć się przed utratą zaufania wśród swoich klientów.

Przeczytajcie także: Po "peselowej" aferze ludzie chcą mieć alerty BIK

Specjaliści podkreślają, że na naszych oczach dokonuje się ważna zmiana: przestępczość przenosi się do sieci. W związku z tym w policyjnych statystykach widać już spadek liczby rozbojów, kradzieży czy oszustw w świecie realnym. Przybywa ich jednak w internecie. Narodziła się również nowa klasa przestępców, którzy zamiast mięśni używają mózgów i działają w cyberprzestrzeni.

Źródło: Rzeczpospolita, str. C2

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies