Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najpierw atak phishingowy a teraz awaria systemu BZ WBK. Bank: to przypadek

Bank podkreśla, że oba zaistniałe dziś zdarzenia nie mają ze sobą związku

W niezłych tarapatach mogą być dziś co bardziej niedoświadczeni klienci BZ WBK. Od rana trwa atak phishingowy, w trakcie którego cyberprzestępcy starają się ukraść dane logowania na rachunki. Bank ostrzega o tym m.in. na firmowym blogu oraz w mediach społecznościowych. Natomiast przed godziną poinformował o awarii systemu transakcyjnego. Nie można zalogować się na rachunek zarówno przez serwis internetowy jak i przez aplikację mobilną.

Przeczytajcie także: Wpadli dwaj Łotysze zajmujący się phishingiem

Zdaniem biura prasowego BZ WBK obie sytuacje nie mają ze sobą nic wspólnego i to przypadek, że zdarzyły się tego samego dnia. W przeszłości bywało jednak, że przestępcy przypuszczali atak DDoS na bank w celu zablokowania dostępu do rachunków, a jednocześnie rozsyłali spam phishingowy informujący klientów o blokadzie kont. Rzeczywisty problem z logowaniem uprawdopodabniał żądania podania loginu i hasła rozsyłane mejlem.

Przeczytajcie także: Tak oszukano Samsung Pay

Jakkolwiek nie musi być tak tym razem i, jak deklaruje biuro prasowe BZ WBK, nie jest, to klienci tego banku mogą być w kropce, zwłaszcza ci mniej doświadczeni w korzystaniu z bankowości elektronicznej. W sytuacji gdy rzeczywiście nie mogą zalogować się na rachunek, pokusa skorzystania z dobrej rady nadesłanej e-mailem może być zbyt duża, aby z niej nie skorzystać. Gdyby zdarzyło się, że to Wy znajdziecie się w takiej sytuacji, pamiętajcie: logujecie się wyłącznie na stronie, samodzielnie wpisując wcześniej w przeglądarce internetowej prawidłowy adres swojego banku.

AKTUALIZACJA

Ok. godz. 20 BZ WBK poinformował, iż dostęp do wszystkich usług został przywrócony.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies