Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Łowiący sami zostali złowieni. Wpadli dwaj Łotysze zajmujący się phishingiem

Przestępcy zostali złapani w oddziale jednego z banków, skąd próbowali wypłacić pieniądze ukradzione wcześniej z internetowych rachunków

Z komunikatu prasowego Komendy Stołecznej Policji wynika, że zatrzymani to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w okradaniu klientów banków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. Obywatele Łotwy wpadli w oddziale jednego z banków, z którego próbowali wypłacić prawie 100 tysięcy złotych. Pieniądze zostały skradzione z rachunku klienta innego banku, którego komputer został wcześniej zainfekowany a kontrola nad nim przejęta.

Przeczytajcie także: Tak oszukano system Samsung Pay

Policjanci ustalili, że grupa przestępcza, której członkami są zatrzymani, tworzy specjalne programy komputerowe i przy ich pomocy rozsyła e-maile. W momencie, kiedy adresat e-maila otwiera załączony do niego plik, przestępcy przejmują kontrolę nad komputerem. Dzięki temu pozyskują loginy i hasła do usług bankowych i poprzez bankowość elektroniczną wyprowadzają pieniądze na specjalnie utworzone konta tzw. "słupów". To klasyczny phishing.

Zatrzymani obywatele Łotwy w wieku 33 i 34 lat zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Jest szansa, że to nie koniec aresztowań związanych z tą sprawą. Ma ona bowiem, jak to lubi określać policja, tzw. charakter rozwojowy.

Przeczytajcie także: CERT ostrzega przed kolejnym cyberatakiem

Przy okazji policja apeluje do użytkowników internetu, aby pochopnie nie otwierali załączników e-maili niewiadomego pochodzenia. W przypadku zauważenia problemów z funkcjonowaniem bankowości elektronicznej (nietypowe komunikaty) należy natychmiast skontaktować się z bankiem w celu wyjaśnienia sprawy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies