Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dostaliście e-mail od komornika? Zastanówcie się, czy otworzyć załącznik. Nowe ostrzeżenie CERT

Cyberprzestępcy podszywając się pod komorników sądowych, rozsyłają złośliwe oprogramowanie, szyfrują komputery i domagają się okupu

W trakcie kampanii phishingowej, przed którą ostrzega polski CERT, cyberprzestępcy rozsyłają ransomware o wdzięcznych nazwach Petya i Mischa. W treści wiadomości e-mail można przeczytać, że przeciwko jej odbiorcy komornik sądowy wszczął egzekucję i może zablokować rachunek bankowy, zająć nieruchomości i ruchomości o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych na poczet zobowiązań wobec banku PKO BP.

Przeczytajcie także: Macie konto w byłym BGŻ? Czeka Was sporo zmian

Następnie fałszywy komornik informuje, iż aby uniknąć egzekucji, należy wpłacić pieniądze na podany numer konta. Treść wiadomości sugeruje również, że w załączniku znajdują się wszelkie dokumenty na temat opisywanej sprawy, rzekomo w formacie pdf. Naprawdę jednak pliki mają rozszerzenie pif, a w załączniku znajduje się archiwum zip zawierające złośliwe oprogramowanie o wspomnianych nazwach Petya i Mischa.

Przeczytajcie także: Po kradzieży peseli tysiące ludzi chcą mieć alerty BIK

Jak piszą specjaliści z CERT, otwarcie załącznika powoduje zainstalowanie programów szyfrujących zawartość komputera oraz wygenerowanie komunikatu żądającego okupu. Zdaniem ekspertów większość dostępnych w sieci narzędzi nie pozwala na odszyfrowanie plików. Jedynym więc pewnym sposobem odzyskania dostępu do danych znajdujących się na komputerze jest posiadanie aktualnych kopii zapasowych.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies