Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wkrótce startuje nowa aplikacja TMUB. Będzie miała Blika

Apka zostanie udostępniona klientom prawdopodobnie jeszcze tego lata

Nowa aplikacja T-Mobile Usługi Bankowe powinna znaleźć się na rynku w ciągu kilku tygodni, być może jeszcze w sierpniu. Niestety na razie znam bardzo mało szczegółów na jej temat. Pewna informacja jest taka, że będzie miała Blika. Nie wiadomo natomiast, czy znajdą się w niej płatności HCE.

Przeczytajcie także: PKO wdroży aplikację mobilną dla firm

Jak wiecie, TMUB to wspólne przedsięwzięcie Aliora i niemieckiego telekomu T-Mobile. Alior należy zaś do szóstki banków – założycieli spółki Polski Standard Płatności, która jest operatorem systemu Blik. Co ciekawe jednak, dotychczasowa aplikacja TMUB nie pozwala na dokonywanie transakcji przy użyciu tego rozwiązania. Najwyraźniej ktoś doszedł do wniosku, że nie opłaca się wdrażać nowości w apce, która wkrótce zostanie zastąpiona nową wersją.

TMUB jest dotąd jedynym bankiem spośród udziałowców PSP, który nie pozwala na płatności Blikiem. Obecnie mają go w swojej ofercie Alior, BZ WBK, ING, mBank, Millennium, PKO BP, Orange Finanse oraz od kilku tygodni Getin. Na jesień plany udostępnienia go ma Credit Agricole.

Przeczytajcie także: Hybryda to może być przyszłość bankowości mobilnej

TMUB jest też jednym z niewielu banków na polskim rynku, który oferuje jeszcze simcentryczne płatności zbliżeniowe smartfonami. Technologia ta charakteryzuje się wyodrębnieniem na karcie SIM komórki tzw. bezpiecznego miejsca, w którym przechowywane są dane karty płatniczej potrzebne do transakcji mobilnych. Rynek odchodzi od tego rozwiązania na rzecz HCE. W tym wypadku dane transakcyjne przechowywane są w chmurze obliczeniowej.

Nie wiem, czy TMUB zrezygnuje z simcentrika już teraz. W mojej opinii powinno to być naturalne, w sytuacji gdyby zdecydował się wprowadzić wygodniejsze HCE. Choć z drugiej strony konkurencyjny Orange Finanse, czyli przedsięwzięcie mBanku i Orange, wciąż sprzedaje płatności mobilne w modelu simcentrycznym. Sam mBank już z tego zrezygnował. Natomiast wiosną tego roku pojawiły się nieoficjalne informacje, że w sytuacji gdy TMUB i Alior zaoferują HCE, T-Mobile wycofa się w Polsce z oferowania simcentrika. Alior zamierza wprowadzić nową aplikację pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies